Co daje zimą tęczowa dieta

Kolor może być dla nas cenną wskazówką przy planowaniu jadłospisu, ponieważ barwy roślin są ściśle powiązane ze składnikami odżywczymi, które zawierają. Karoten dający barwę od ciemnej żółci do silnej czerwieni zawiera przeciwutleniacze. Błękit, czerń i czerwień antocyjanów, bardzo ważna zieleń, a także warzywa białe – wszystkie wzbogacają organizm w określone składniki odżywcze.

Dieta tęczowa zaleca zwiększenie różnokolorowych warzyw i owoców, dzięki czemu łatwo dostarczymy organizmowi wszystkiego,
czego potrzebuje.

Różne kolory to pełen zestaw potrzebnych składników– witamin, minerałów, przede wszystkim zaś ważnego błonnika. Przy okazji w diecie tęczowej można zmniejszyć spożycie mięs, tłuszczu i słodyczy zimą.

Taka dieta dodatkowo wsparta spożyciem produktów pełnoziarnistych, orzechów, roślin strączkowych – to mała ilość kalorii i mniej kilogramów do zrzucenia. Wpłynie to na sylwetkę i zdrowie, szczególnie serce. Każdego dnia wybieraj jeden kolor warzyw i owoców, zjadaj je do każdego posiłku, i między nimi.

Żółte warzywa i owoce

Na twoim stole od rana do wieczora powinny królować: żółta papryka i kukurydza, cukinia czy fasolka szparagowa. Plus: Chronisz oczy. Żółte warzywa mają zeaksantynę, która zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej.

Czerwone warzywa i owoce

Wybieraj truskawki, maliny, wiśnie, porzeczki, czerwoną paprykę i pomidory. Plus: Czerwone menu wzmocni serce. Pomidory i arbuzy mają sporo likopenu, który zapobiega odkładaniu złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Niebieskie i fioletowe warzywa

Podstawą jadłospisu powinny być: jagody, borówki, jeżyny, ciemne winogrona, bakłażan. Niebieski jadłospis zadba o twoją skórę. Barwniki zawarte w borówkach, jeżynach opóźniają starzenie się skóry, wymiatają z organizmu wolne rodniki, które przyspieszają tworzenie się zmarszczek.

Dzisiaj zielono

Podstawą jadłospisu powinny być: sałata, ogórek, brokuły, zielona papryka i groszek, gruszki, agrest, szparagi i awokado. Staraj się unikać soli, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie i utrudnia odchudzanie. Potrawy doprawiaj świeżymi ziołami. Koperek, natka pietruszki, bazylia, melisa i mięta mają mnóstwo witaminy C oraz witamin z grupy B. Plus: zielone menu wzmacnia organizm. Dostarcza sporo kwasu foliowego. Jest on niezbędny dla układu nerwowego, zwiększa odporność i zapobiega niedokrwistości.

Pomarańczowe warzywa i owoce

Dziś w menu dominuje marchewka, pomarańczowa papryka, dynia, melon, mirabelki, soczewica, pomarańcze i mandarynki. Jedzenie bogate w beta karoten, czyli pomarańczowy barwnik, zadba o kondycję nabłonka i pomoże ochronić cię przed mikrobami.

Taka dieta nie tylko zadba o nasze zdrowie, ale także dostarczy miłych wrażeń estetycznych, jedzmy więc na zdrowie!


Iza Czajka

fizjolog żywienia, ekspert w dziedzinie dietetyki i fitnessu, autorka książek "Fitness w wielkim mieście" i "Dieta w wielkim mieście".

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane