Kalafior

Pochodzi z Cypru, dlatego początkowo nazywano go kapustą cypryjską. Kalafior znany był już w starożytnym Rzymie i Grecji. Do Polski przywiozła go królowa Bona na przełomie XVI i XVII wieku.

Kalafior to kolejny, obok brokuła, skarb z rodziny kapustowatych. Jego częścią jadalną jest kwiatostan, nazywany różą. Znajdziemy w nim masę witamin: C, K, B6, B9, średnio po kilkanaście procent rekomendowanego dziennego zapotrzebowania. Jest również dobrym źródłem potasu, magnezu, manganu i żelaza.

Jest rośliną jednoroczną, uprawianą na terenie całej Polski. Sadzi się go wiosną, a młodym warzywem cieszyć się można już od lata. Żeby zachować to, co w nim najlepsze najpierw ręcznie zbiera się całe warzywo, a następnie oddziela się poszczególne różyczki.

Najpopularniejszy jest kalafior o białej barwie, jednak w uprawie i sprzedaży dostępne są także w innych kolorach. Spotkać możesz kalafiory fioletowe, pomarańczowe i zielone. Choć na pierwszy rzut kalafiory wyglądają bardzo podobnie, specjaliści rozróżniają wiele odmian o bardzo ciekawych nazwach, takich jak Idol, Pionier i Inspektowy z Mor.

Kalafior łączy w sobie delikatny smak i niską wartość kaloryczną. 100 gramów to tylko 21 kalorii. Jest też idealnym warzywem dla alergików, ponieważ nie uczula. W kuchni daje mnóstwo możliwości. Jest wyśmienity “solo”, świetnie komponuje się także z innymi warzywami i mięsami.

Kalafior wymaga jednak właściwego traktowania. Jego olejki eteryczne zawierają związki siarki, dlatego też podczas gotowania wydziela się specyficzny zapach. Można tego uniknąć gotując go możliwie krótko i bez przykrycia. W ten sposób zachowa też więcej witamin.

Powinniśmy pamiętać również o innych zasadach. Jeśli wodę, w której będziemy gotować kalafior posolimy i dodamy do niej kilka kropel soku z cytryny, warzywo nie zżółknie. Z kolei ugotowany w mleku i odrobiną cukru będzie niezwykle delikatny i soczysty.

"Kalafior to nic innego, jak kapusta z wyższym wykształceniem" - napisał Mark Twain. Czyżby pisarz wiedział, ile matematycy mają radości z kalafiora? Wielu z nich zauważyło, że słynne liczby Fibonacciego (czyli ciąg liczb 0,1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, ....) bardzo często określają również liczbę róż kalafiora.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane