Por

Por jest jednym z symboli narodowych Walii. W dawnych czasach wojownicy przed bitwą nacierali swoje ciała jego sokiem, co miało dodać im siły i odwagi.

Jest bliskim kuzynem czosnku i pochodzi z Azji Mniejszej, gdzie uprawiany był już 4500 lat temu. Starożytni cenili nie tylko jego wyrafinowany smak, ale także właściwości lecznicze. Z niewiadomych powodów popadł w niełaskę i przez wieki uważany był za pokarm ubogich. A przecież Arystoteles i Neron jedli go codziennie wierząc, że to jemu zawdzięczają silny i donośny głos. Wzmianki o porze znajdziemy także w Biblii - za jego smakiem tęsknili Żydzi podczas wędrówki przez pustynię do Ziemi Obiecanej.

Pora na nowo odkryli w XX wieku Francuzi. Dziś uprawiany jest w Europie, Ameryce Południowej i Kanadzie, gdzie należy do najpopularniejszych warzyw. W Polsce znany jest głównie jako składnik włoszczyzny. Nie może go zabraknąć w rosole, któremu dodaje wyrafinowania i głębi. Hiszpanie natomiast przepadją za chłodnikiem z pora. Można go więc jeść na surowo, dusić i zapiekać.

Jest warzywem niskokalorycznym, zawierającym sporo witamin A, C, E oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w nim również wapń, fosfor, żelazo, potas i siarkę. Zielona część pora ma ostrzejszy smak, ponieważ zawiera więcej olejków eterycznych odpowiadających za jego intensywny smak.

To właśnie lotne olejki odpowiadają w dużej mierze za jego dobroczynne właściwości. Por pobudza wydzielanie śliny, a tym samym apetyt. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, dzięki czemu pomaga zwalczać grypę i przeziebienie. Obniża choresterol i wpływa pozytywnie na pracę całego układu pokarmowego. Dzięki wysokiej zawartości żelaza zaleca się go w leczeniu niedokrwistości.

Por pomoże nam również przy różnego rodzaju zatruciach: grzybami, nieświeżym jedzeniem, a także spalinami samochodowymi. Jego właściwości doceniają diabetycy ponieważ ułatwia zapanowanie nad poziomem cukru we krwi.

Rzadko uczula i można go wprowadzić do diety dziecka już po 7. miesiącu życia. U kobiet karmiących wspomaga laktację. Polecany jest osobom starszym i dzieciom z problemami układu pokarmowego. Potrawka z gotowanego lub duszonego pora pomoże ukoić ich obolały żołądek.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane