Przed i po treningu

Wiosną chętniej uprawiamy różnego rodzaju sporty i aktywnie spędzamy wolny czas. Aby w pełni cieszyć się z efektów, należy także zadbać o wartościowe i odpowiednio dopasowane posiłki.

Nowe potrzeby

Osoba, która trenuje regularnie ma zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne w stosunku do wielbicieli siedzącego trybu życia. Jest to szczególnie ważne, kiedy rozpoczynacie swoją przygodę ze sportem. Zapotrzebowanie kaloryczne to sprawa bardzo indywidualna i należy ją dostosować do swojego wieku, płci oraz planowanej aktywności sportowej.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko ilość ma znaczenie.

Najważniejsza jest jakość spożywanych przez nas produktów oraz ich odpowiednie wartości odżywcze.
Ważne jest też odpowiednie dobranie posiłków przed- i potreningowych. Ogólna zasada mówi, że przed treningiem powinniśmy spożywać posiłki węglowodanowe, natomiast po nim – dania zawierające dużą ilość białka.

Zacznij dzień od treningu

Dla rannych ptaszków ranny trening nie jest niczym niezwykłym. Istnieje natomiast wiele sprzecznych teorii odnośnie porannych treningów na czczo. Zwolennicy wspominają o wysokim poziomie energii, przeciwnicy ostrzegają przed zasłabnięciami i spadkiem poziomu cukru. My jednak polecamy rozpoczęcie dnia od posiłku.

Dopasuj swoje potrzeby do własnego organizmu. Jeśli wolisz rozpocząć od lekkiego posiłku przed treningiem, zdecyduj się na pyszny witaminowy koktajl. Natomiast po możesz skusić się na pyszne śniadanie pełne białka. Idealne będzie połączenie jajek z warzywami, czyli śniadanie we włoskim stylu.

Jeśli wolisz rozpocząć sportowe zmagania po solidnym śniadaniu, bardzo dobrze sprawdzi się owsianka z bakaliami, do której może wsypać garść mrożonych malin. Innym pomysłem mogą być chrupiące grzanki z serem i warzywami. Są bardzo proste w przygotowaniu.

Nawet jeśli zjadłeś większe śniadanie, pamiętaj, że po wysiłku fizycznym konieczna jest przekąska. Najlepiej jest zjeść ją maksymalnie 30 minut po treningu. Koktajl ze szpinaku jest szybki w przygotowaniu i świetnie uzupełni składniki mineralne. Jeśli zrobisz większą porcję, możesz zabrać go ze sobą do pracy, jako popołudniową przekąskę.

Trening wieczorową porą

Popołudniowe i wieczorne treningi rządzą się odrobinę innymi prawami. Jeśli trenujemy późnym wieczorem, zwykle nie chcemy i nie powinniśmy objadać się przed snem. Wtedy warto zjeść większy posiłek przed wysiłkiem fizycznym, natomiast dzień zakończyć pyszną lekką kolacją.

Ponieważ tuż po wielkim obiedzie, trudno biec na siłownię – to zaplanuj swój obiad z małym wyprzedzeniem. Bardzo dobrym pomysłem będzie pożywna zupa brokułowa. Na pewno będziesz mieć siły na wiele intensywnych ćwiczeń. Wolisz bardziej konkretne danie? Zestaw mięsa wołowego z warzywami sprawdzi się idealnie. Będziesz po nim syty, ale zdecydowanie nie ociężały.

Na kolację polecamy rybę w lekkim wydaniu. Danie w całości jest przygotowane na parze, więc nie jest ciężkostrawne. Zestawienie ryby i fasoli to bardzo silny zastrzyk zdrowego białka. Poza tym wiemy, że ryby powinno się jeść przynajmniej trzy razy w tygodniu. To danie to kwintesencja zdrowej i pysznej kolacji.

Dopasowanie jest ważne

Pamiętajmy, że każdy organizm jest odrobinę inny i nie ma złotych zasad, jeśli chodzi o dobór posiłków. Wiele aspektów należy potraktować bardzo indywidualnie. Dobierz swoją ulubioną porę na trening, a następnie, pamiętając o wyżej wspominanych zasadach, odpowiednio dopasuj posiłki do swoich preferencji.

Jeśli z upływem czasu będziesz zwiększać intensywność treningów, nie zapomnij dopasować do nich odpowiedniego zapotrzebowania kalorycznego oraz odżywczego.

Powyższe zasady warto stosować nie tylko w przypadku intensywnego uprawiania sportu, ale także przy lżejszych aktywnościach fizycznych, jak wiosenne spacery. Zestawienie aktywności fizycznej, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu, z odpowiednimi posiłkami - zapewni zdrowie i radosny nastrój.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane