Wiśnie

Wiśnie posiadają wiele zaskakujących właściwości. Są niskokaloryczne, a przy tym bogate w składniki, które korzystnie wpływają na pracę wielu narządów i mięśni.

Wiśnia ma prawie 2300 lat, przez wieki była popularna w medycynie ludowej. Polską specjalnością w tej dziedzinie są napary z ogonków i liści wiśni, które leczą katar, łagodzą kaszel i inne objawy przeziębienia. Z kolei sok wiśniowy ma pomagać w obniżaniu gorączki. Przed laty uważano, że owoce te poprawiają trawienie i chwalono ich dobroczynny wpływ na płuca.

Dobroczynne działanie wiśni jest ściśle związane z jej barwą. Odpowiadają za nią antyoksydanty, chroniące nasz organizm przed chorobami układu krążenia i nowotworami. Szklanka soku z wiśni wypita wieczorem ułatwi zasypianie, ponieważ owoc ten jest doskonałym źródłem regulującej sen melatoniny.

Naukowcy dodają, że zawarte w miąszu antyoksydanty ułatwiają pozbywanie się wolnych rodników, przez co spowalniają procesy starzenia, poprawiają też sprawność fizyczną i psychiczną. Co ciekawe, ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego są wskazane dla osób walczących z wałeczkami tłuszczu na brzuchu. Dodatkowo zawarte w nich kwasy owocowe pobudzają przemianę materii i oczyszczają organizm.

Ćwiczysz? Pij sok wiśniowy! Jak stwierdzili niedawno belgijscy naukowcy, że wypicie szklanki soku przed i po treningu zapobiega bólom mięśni, czyli zakwasom. Jest to zasługa przeciwzapalnych związków zawartych w wiśniach.

Dieta bogata w wiśnie pomaga także utrzymać wzrok w dobrej formie. Jest to szczególnie cenna informacja dla osób, które dużo czasu spędzają przed monitorem. Tu z pomocą przychodzą zawarte w wiśniach przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na elastyczność i przepuszczalność naczyń włosowatych, zwłaszcza tych w tęczówce.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane