Bez przyprawy ani rusz

W Polsce najpopularniejszymi przyprawami są sól i pieprz. Królestwo przypraw jest jednak dużo większe, a łączenie ich z poszczególnymi potrawami może być prawdziwą sztuką. Jak stworzyć kulinarne dzieło pełne smaku?

Zadaniem przyprawy jest podkreślenie naturalnych walorów określonych produktów oraz wydobycie z nich pełni smaku. Trzeba dużego wyczucia w doborze odpowiedniej przyprawy oraz jej ilości, aby nie stłumiła ona smaku całego dania, a jednocześnie nadała mu niepowtarzalnego charakteru.

Klasyka gatunku

Istnieje sporo klasycznych połączeń dań z aromatycznymi przyprawami, które mieliśmy okazję testować w tradycyjnej kuchni naszych mam i babć. Stąd pamiętamy, że kminek świetnie pasuje do mięsa, ziemniaki posypujemy koperkiem, a w zasadzie do każdego mięsa pasuje czosnek. Zapach rozmarynu kojarzymy z pieczonym mięsem, a bazylia to piękna para z czerwonymi, soczystymi pomidorami.

Tradycyjna polska zupa praktycznie nie może obejść się bez liścia laurowego i ziela angielskiego, a do pomidorowej i rosołu obowiązkowo dodajemy świeżą pietruszkę. Oczywiście jest to świetny pomysł, ponieważ dzięki temu zupa pięknie pachnie a natka wzbogaca nasze danie w ważny składnik diety - cynk. Majeranek to skojarzenie z białym barszczem, żurkiem oraz potrawami z grzybów. Obecnie rzadko robimy domowe pasztety, ale dawniej był ich nieodłącznym składnikiem.

Jednym z ukochanych ziół Polaków jest koperek. Często sadzimy go także w przydomowych ogródkach i doniczkach na balkonie. Jest dodawany do pieczonych i gotowanych ziemniaków, twarożku, zup, kiszonych ogórków czy młodej kapusty.

Z kolei aromatyczny czosnek podkreśla smak sosów sałatkowych, warzyw grillowanych oraz mięs, chociaż w tym drugim przypadku chętniej stosujemy czosnek w główce, a nie jego sproszkowaną wersję.

Posmak egzotyki

Wraz ze wyrostem zainteresowania kuchniami świata, zwiększyła się także nasza świadomość przypraw pochodzących z innych kręgów kulturowych. Polacy coraz mocniej gustują w potrawach kuchni azjatyckiej i korzystają z bogactwa tamtejszych przypraw.

Tym sposobem na nasze stoły przywędrowała słodkawa, żółta kurkuma. Często dodawana jest do potraw typu curry lub do ryżu, barwiąc go na charakterystyczny, złotawy kolor. Kurkuma będzie także świetnym dodatkiem do ryb i owoców morza. Jest na tyle delikatna, że nie zepsuje ich łagodnego smaku.

Dla miłośników silniejszych doznań smakowych polecamy chili. Używane w wielu kuchniach świata, mocno kojarzy się z pikantną kuchnią Meksyku i orientalnymi posmakami Tajlandii. Na jego bazie tworzymy ostre sosy chili, dodajemy do pomidorów i pomidorowych sosów oraz chili con carne. Okazuje się też, że chili świetnie czuje się w towarzystwie gorzkiej czekolady! Możesz spróbować dodać odrobinę do kubka gorącej czekolady lub po prostu kupić tabliczkę w sklepie. To naprawdę wyjątkowe, ale pyszne połączenie.

Nie czujesz się jeszcze na siłach na samodzielne mieszanie i dopasowywanie przypraw? Nie jesteś przekonany, co do czego pasuje i jaka powinna być odpowiednia ilość? Zajrzyj do sklepu i kup mieszankę warzyw na patelnię China lub Azja. Każda zawiera saszetkę z idealną kompozycją przypraw. Bez trudu przygotujesz pyszne danie w orientalnym klimacie!

Warto wspomnieć także o imbirze, ponieważ ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Z jednej strony idealnie komponuje się z piernikami, ciastami i herbatnikami. Z drugiej podkreśla smak dań z drobiu i pasztetów. Pasuje do różnych rodzajów mięs, a sushi nie może się obejść bez jego świeżej wersji.

Odrobina słodyczy

Pamiętajmy, że nie przyprawiamy tylko wytrawnych dań. Słodkości też potrzebują wsparcia! Z zielonych ziół świetnie sprawdzi się mięta, która pasuje do lodów, sorbetów a także jako dodatek do napojów. Możesz nią także urozmaicić lekkie, owocowe sałatki z serem feta i arbuzem. To naprawdę orzeźwiające połączenie!

Cynamon pachnie po prostu przepięknie i kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Sprawi, że wszystkie ciasta z jabłkami i gruszkami nie tylko zaczarują nas swoim aromatem, ale także słodyczą. Cynamon delikatnie podkreśli smak kawy lub gorącej czekolady, pasuje do muffinów i ciastek. Doda ciekawego posmaku budyniowi o łagodnym smaku. A wiecie, że cynamon pasuje do szpinaku? Doprawiliśmy nim zielony koktajl ze szpinakiem, gruszkami i kiwi i był przepyszny! Nie wierzycie na słowo? Spróbujcie sami!

Jak zmienić smak zwykłej herbaty? Przykładowo dodając do cynamon. Kardamon z kolei spowoduje zupełnie nowe doznania w świecie kawy. A dla dorosłych? Grzane piwo lub wino z goździkami! Rozgrzeją Cię w nawet najchłodniejszy wieczór.

Dla zdrowia

Warto zwrócić uwagę na, że poza wspomaganiem walorów smakowych mają inne dobroczynne właściwości. Jeśli jemy ciężkostrawną potrawę z kapustą lub grzybami to dobrze jest przyprawić ją kminkiem, majerankiem lub koprem. Te przyprawy wspomagają pracę układu pokarmowego. Za przyspieszenie przemiany materii odpowiadają z kolei wszystkie ostre przyprawy, więc chili czy pieprz spełnią tutaj dodatkowe zadanie.

Rozsmakuj się

Nawet jeśli jeszcze nie jesteś kulinarnym ekspertem i przyprawianie potraw sprawia Ci czasami trudności to nie daj się łatwo zniechęcić. Idealne proporcje i smak uzyskasz w prosty sposób – próbując! Sprawdzaj nowe kombinacje, ponieważ może się okazać, że bardziej oryginalne połączenia odpowiadają Ci bardziej od tradycyjnych. Obawiasz się, że eksperyment zrujnuje danie? Przetestuj nowy smak na małej porcji, a jeśli będzie Ci smakować – dopraw całość. Pamiętaj! W temacie przypraw w zasadzie wszystkie chwyty są dozwolone!

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane