Mrożone, a grzeje

Zupy rzadko goszczą na naszych stołach. To wielka strata, ponieważ są bardzo zdrowe, sycące i dostarczają wielu składników odżywczych. Poza tym są bardzo proste i szybkie w przygotowaniu.

W obecnych czasach tradycyjne zupy pozostają w cieniu innych dań. Pomimo, że w naszym kraju tradycja ich gotowania jest bardzo długa, to aktualnie wiele gospodyń domowych twierdzi, że nie umie ich przygotować. To dość mylne stwierdzenie, ponieważ zupy są daniem bardzo prostym i potrafi je ugotować nawet początkujący kucharz. Jeśli przygotujesz ją z mrożonki, zajmie to dosłownie kilka chwil.

Jak to się zaczęło?

Niektóre źródła wspominają, że już ludzie pierwotni gotowali pierwsze zupy, wykorzystując do tego dołki w ziemi, wyłożone skórą zwierząt i ogrzewane gorącymi kamieniami. Jednak dopiero około 5000 lat p.n.e. pojawiły się naczynia ceramiczne, dzięki którym zupy stały się zdecydowanie bardziej popularne i łatwiejsze w przygotowaniu. Od tamtej pory ten pyszny i sycący posiłek zadomowił się na wielu stołach.

Bardziej współcześnie

Wracając do teraźniejszości, aktualnie znamy mnóstwo rodzajów zup, które są gotowane w praktycznie każdym zakątku świata. Znamy wersje warzywne i owocowe, na bazie bulionów, śmietany i jogurtów, bardziej tradycyjne przyrządzane na zakwasie, czy orientalne z bogactwem przypraw i słodkim posmakiem mleka kokosowego. Jeśli chodzi o zupy warzywne, to w zasadzie nie istnieje warzywo, z którego nie da się jej przyrządzić. W Polsce najbardziej popularne są pomidorowa, rosół oraz żurek.

Dlaczego właśnie zupa?

Polska tradycja najczęściej wspomina o zupie, jako pierwszym daniu, po którym na stole pojawia się główne danie obiadowe. Warto jednak zauważyć, że zupa sama w sobie jest pełnowartościowym posiłkiem. Właściwie ugotowana, dostarcza nam wielu składników odżywczych. Warzywne przysmaki mogą zawierać, w zależności od wybranych produktów, dużą dawkę minerałów: potas, fosfor, magnez, wapń i żelazo. Pełną gamę składników i nietypowa doznania smakowe zapewni nasza zupa jarzynowa z szynką parmeńską i chili. Dla wielbicieli zup z dodatkiem mięsa polecamy bardzo pożywną zupę brokułową.

Ponadto zupy z makaronem, ryżem lub kaszą dostarczają węglowodanów, a co za tym idzie – dają nam energię na cały dzień. Z tymi dodatkami radzimy jednak uważać osobom, które dbają o linię. Ich duża ilość może spowodować znaczny wzrost kaloryczności naszego dania. Jeśli chcesz jeszcze bardziej ograniczyć kalorie, zdecyduj się na wersję z bulionem lub jogurtem naturalnym zamiast śmietany.

Zupy pasują do każdej pory roku. Zimą rozgrzewają, natomiast bardzo lubiane latem chłodniki i zupy owocowe – świetnie uzupełniają płyny, których w upalne dni potrzebujemy szczególnie dużo.

Dla warzywnych niejadków

Zupa może być świetnym pomysłem na przemycenie warzyw do diety. Jeśli nasze dzieci nie przepadają za warzywami lub po prostu chcemy wprowadzić nowy smak do ich diety, warto zacząć od zupy. Można zmiksować kilka warzyw, tworząc smaczną i pożywną zupę-krem.

Nie tylko dla małych niejadków będzie to dobre rozwiązanie. Zupy krem z kalafiora lub marchwi z nietypowymi przyprawami, zadowolą niejedno dorosłe podniebienie.

Lekko niebanalnie

Warto zwrócić uwagę, że zupy można przyrządzić z wielu składników. My proponujemy nietypową wersję z orzechami i kurkami. Na pewno zaskoczycie swoich gości, jeśli tradycyjny rosół zamienicie na tak oryginalne danie. Inspirując się natomiast stylem francuskim stworzyliśmy przepis na wykwintną zupę cebulową – przysmak idealny, by urozmaicić niedzielny obiad.

Jeśli szukacie szybkiego, łatwego w przygotowaniu i niedrogiego dania – postawcie na zupę. Macie do wyboru mnóstwo wersji, więc nie ma ryzyka, że szybko się Wam znudzą. Możecie je zrobić z dowolnych warzyw, które macie w lodówce. Jeśli wybierzecie mrożonkę d’aucy to w jednym opakowaniu znajdziecie zestaw pysznych warzyw gotowych do przygotowania. Niektóre mrożonki d’aucy zawierają także bulion, więc macie komplet składników do przygotowania pysznej zupy w jednym opakowaniu.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane