Papryka

Indianie nazywali ją "indiańskim ogniem" i uważali za siedlisko boga tego żywiołu. Choć jej ojczyzną jest Peru, w Europie za stolicę papryki uważa się Węgry, gdzie obecna jest niemal w każdej potrawie.

Do Europy trafiła około XV wieku. Jedna wersja mówi o tym, że przypłynęła wraz z Krzysztofem Kolumbem z Ameryki. Według innych to Turcy przywieźli ją z Indii do krajów bałkańskich i na Węgry. Początkowo popularność zdobyły jej ostre odmiany, które ususzone i zmielone z powodzeniem zastępowały drogi w tamtych czasach pieprz.

Bogactwo form, kształtów i rozmiarów papryki może zadziwić. Znane są odmiany krótkie i długie, pękate i wąskie, mniejsze oraz większe, mięsiste i kruche. Jej kolor nie jest cechą odmiany tylko odzwierciedleniem stopnia dojrzałości. W Polsce najczęściej spotykamy paprykę żółtą, czerwoną i zieloną.

Dziś papryka ceniona jest za smak i intensywny kolor dodający potrawom charakteru. W zależności od koloru ma różne właściowości, powszechnie uważa się, że wszystkie pomagają podczas diety odchudzającej, ponieważ zmieniejszają apetyt i przyśpieszają spalanie tłuszczu.

Papryka ma również mniej znane właściowości. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i tonizująco. Stymuluje krążenie krwi, reguluje funkcjonowanie wątroby i układu trawiennego. Ostatnio udowodniono, że zawarta w ostrych paprykach kapsaicyna pomaga łagodzić bóle reumatyczne i niszczyć komórki nowotworowe.

Jest znakomitym źródłem witaminy C, w zależności od odmiany ma jej nawet pięciokrotnie więcej, niż cytryna. Już 100 g papryki dostarczy nam więcej tej witaminy, niż potrzebujemy. Przeciętne dobowe zapotrzebowanie osoby dorosłej to ok. 60 mg. W każdej świeżej papryce jest też sporo witamin z grupy B oraz związków mineralnych: wapnia, potasu, żelaza czy magnezu.

Żółta papryka i pomarańczowa pomogą nam dbać o wzrok. Zawierają dużo witaminy E oraz luteiny i przeciwutleniaczy. Substancje te unieszkodliwiają wolne rodniki w siatkówce oka, przez co porawiają nasz wzrok.

Bogactwo beta-karotenu kryje się w papryce czerwonej. Już jedno dorodne warzywo w 70% zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę prowitaminę. Dodatkowo papryka czerwona zawiera rutynę, która uszczelnia i wzmacnia naczynka krwionośne, jest więc idealna dla osób, które zmagają się z tzw. pajączkami.

Zielona papryka ma najmniej kalorii, dlatego ceniona jest przez osoby dbające o linię. Zawiera dużo kwasu foliowego, który pomaga dbać o nerwy, a także jest sprzymierzeńcem przyszłych matek bądź już będących w ciąży. Jest również źródłem chlorofilu, który pomoże nam obronić organizm przed szkodliwymi czynnikami rakotwórczymi.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane