Marchewka

Najprawdopodobniej pochodzi z Chin. Legenda głosi, że to wiatr rozwiał nasiona marchwi po całym świecie. W Państwie Środka popularna była jej biała odmiana. Natomiast pomarańczowożółtą, którą dziś znamy najlepiej, w XVII wyhodowali Holendrzy.

Marchew jest znana i uprawiana pod każdą szerokością geograficzną. Na całym świecie zaliczana jest do najważniejszych warzyw. Występuje w różnych kolorach: białym, pomarańczowożółtym, ciemnoczerwonym, a nawet fioletowym i czarnym.

Mimo dość wysokiej zawartości cukru (ok. 6%), wszędzie uznawana jest za warzywo. Wyjątek stanowi Portugalia, w której marchew uważana jest za owoc. Używa się jej do wyrobu dżemu, tamtejszego przysmaku.

Na świecie znanych jest blisko 100 odmian marchwii, z czego ok. 60 gości na talerzach, reszta wykorzystywana jest do celów przemysłowych, zwykle na paszę dla zwierząt. Najpopularniejsze w Polsce gatunki to karotka, amsterdamka i lenka.

Słodki smak sprawia, że lubi ją większość dzieci. Lekkostrawna, jest jednym z pierwszych warzyw podawanych maluchom. Co ciekawe, dietetycy zalecają ją również osobom starszym. Wśród powodów wymieniają m.in. zbawienny wpływ marchewki na naczynia krwionośne, pracę żołądka i wątroby oraz oczywiście na wzrok, który osłabia się wraz z wiekiem.

Marchewka to najlepsza przyjaciółka każdej kobiety. Jej dobroczynne właściwości to zasługa m.in. bogactwa witamin A, B, C i E, które chronią naszą skórę przed słońcem i starzeniem się. Reguluje też gospodarkę wodną organizmu i zapobiega obrzękom. Dodatkowo, dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu, chroni nasz układ odpornościowy.

Wystarczy 100 gramów marchewki, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę A.

Najbardziej znanym składnikiem marchewki jest beta-karoten, który nie tylko upiększa neutralizując wolne rodniki. Pomaga też w profilaktyce nowotworów, ponieważ niweluje w organizmie poziom związków rakotwórczych, wdychanych z dymem tytoniowym i spalinami samochodowymi. Specjaliści ds. żywienia przyjrzeli się jadłospisom Japończyków i Norwegów, których dieta bogata jest w beta-karoten. Zaobserwowali, że mieszkańcy tych krajów dużo rzadziej chorują na raka płuc, jelita grubego, prostaty, szyjki macicy i piersi.

Z kolei według doniesień amerykańskich naukowców, jedzenie jednej marchewki dziennie obniża poziom złego cholesterolu, przez co ryzyko zawału serca zmniejsza się aż o 20%.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane