Dobre nawyki drogą do zdrowia

Nasze życie opiera się na nawykach, mimo iż nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mogą być nimi zarówno niedzielne, rodzinne obiady, jak i mycie zębów dwa razy dziennie.

Nawyki dotyczą w dużej mierze naszego sposobu odżywania się. Powinniśmy zatem zadbać, aby było one jak najlepsze i to od najmłodszych lat. Tracy Hogg, słynna amerykańska położna i autorka wielu książek na temat wychowywania dzieci, młodym rodzicom radzi np., aby jak najwcześniej zaczęli pobudzać kubki smakowe swoich pociech. W ten sposób dzieci przyzwyczają się do różnych smaków i później nie grymaszą przy stole.

Rodzice muszą także pamiętać o tym, że dzieci uwielbiają ich naśladować. Jeżeli jecie posiłki nieregularnie, przeważnie w biegu i nie zwracacie uwagi na odpowiednie zróżnicowanie diety, prawdopodobnie Wasze dzieci będą zachowywać się tak samo.

Śniadanie to podstawa

Wielu z nas rezygnuje ze śniadania. To błąd. Nie bez powodu nasze babki powtarzały: "Śniadanie zjedz królewskie, obiad książęcy, a kolację żebraczą". Rano nasz organizm potrzebuje potężnego zastrzku energii, który da nam siłę na pierwszą, zwykle najbardziej energochłonną część dnia. Ta stara ludowa mądrość znalazła potwierdzenie w badaniach naukowych. Rano nasz organizm potrzebuje najwięcej energii ale też najlepiej trawi. Wyjście do pracy lub szkoły bez śniadania może skutkować złym samopoczuciem, a nawet utratą przytomności, jeśli poziom cukru w organiźmie niebezpiecznie spadnie.

Doładowanie

Kolejne posiłki mają dostarczać nam energii na drugą część dnia, kiedy aktywności jest mniej niż o poranku. Osoby, które w nawyku mają jedzenie ostatniego posiłku najpóźniej 4 godziny przed położeniem się do łóżka, łatwiej i szybciej zasypiają, a ich sen jest głębszy i spokojniejszy. Zasada ta nie dotyczy dzieci, które kolację powinny zjeść na godzinę lub dwie przed udaniem się do łóżka.

3 plus 2

Jeżeli masz w nawyku jedzenie tylko śniadania, obiadu i kolacji, powinieneś pomyśleć też o drugim śniadaniu i podwieczorku. Pięć stałych, za to mniejszych posiłków jest lepszym rozwiązaniem niż trzy większe. Ten nawyk pomoga organizmowi w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi. Kiedy zaczynamy jeść do naszego mózgu wysłany jest impuls. Żołądek zaczyna trawić, a trzustka wydziela insulinę, która ma za zadanie rozłożyć cukry obecne w pożywieniu. Duże posiłki powodują duży wyrzut insuliny i soków żołądkowych. Dlatego po zbyt obfitym posiłku często źle się czujemy. Dodatkowo, jeśli nie jemy regulanie nasz organizm uczy się magazynować energię, która odkłada się w postaci tłuszczu. Nie można mieć jednak o to pretensji. Tak działa mechanizm przetrwania, który wykształcił się już u naszych praprzodków.

5 posiłków to 5 porcji warzyw i owoców

Kolejnym nawykiem, który pomoże nam w zachowaniu dobrej kondycji jest włączenie warzyw i owoców do codziennego jadłospisu. Specjaliści od żywienia zalecają spożywanie ich 5 porcji, co oznacza, że warzywo lub owoc powinno gościć na naszym talerzu podczas każdego posiłku.

Razem dla zdrowia

Nawyki mogą również pełnić funkcję jednoczenia rodziny, grupy przyjaciół lub współpracowników. Jedzenie w towarzystwie innych osób silnie integruje i pozytywnie wpływa na wzajemne relacje. Warto wypracować przy tym pewne zasady, np. nie rozmawiania przy stole o polityce, mówienia “proszę” i “dziękuję”. Dbanie o dobrą atmosferę przy stole nie tylko sprawi, że będziemy czerpać przyjemność z jedzenia. Pomoże także w budowaniu więzi.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane