Każdy może być mistrzem kuchni

Wyczarowywanie smaku, próbowanie pysznych potraw i cudowny aromat unoszący się w powietrzu - tym właśnie jest gotowanie. I jest to naprawdę proste!

Wystarczy poznać podstawy i kilka sztuczek kulinarnych.

Jeżeli jednak do tej pory uważałeś się za marnego kucharza, to odpowiedz sobie na jedno tylko pytanie - od czego zaczęła się Twoja kulinarna przygoda? Jeżeli od sufletu lub pieczenia biszkopta, które okazały się totalną katastrofą, to nic dziwnego, że się zniechęciłeś. To dość trudne wypieki, które mogą się nie udać nawet doświadczonym kucharzom. Jeżeli było to coś prostszego, np. makaron z sosem pomidorowym Twojego autorstwa, który niestety wykrzywił twarze wszystkim domownikom, to chętnie Ci pomożemy.

Znajdź autorytet

Może to być mama lub babcia, które jak żadne inne osoby na świecie przygotowują Twoje ulubione potrawy. A może przyjaciel zachwyca Cię swoimi umiejętnościami kulinarnymi? Poproś tę osobę o kilka lekcji.

Wybierzcie wspólnie proste i smaczne danie. Na pierwszej lekcji uważnie obserwuj, jak Twój autorytet je przygotowuje - jak kroi mięso, doprawia warzywa itd. Koniecznie zadawaj pytania, np. o przyprawy. To one nadają daniu określony smak i aromat. Po dodaniu poszczególnych z nich spróbuj potrawy i sam sprawdź, jak zmienia się pod wpływam majeranku czy bazylii.

Podczas kolejnej lekcji sam spróbuj przygotować to samo danie. Twój kulinarny autorytet przeprowadzi Cię przez proces gotowania, przypomni poszczególne kroki i odpowie, na pytania, które pojawią się dopiero teraz. Ale wszystko rób sam i pamiętaj - gotowanie to dobra zabawa, a nie ćwiczenia na poligonie wojskowym. Jeżeli coś nie wyjdzie, powiedz "trudno" i spróbuj jeszcze raz.

Naucz się kilku przepisów na pamięć

Twoim autorytetem może być też np. kucharz lub ich cała grupa, dzieląca się przepisami w książkach czy serwisach internetowych. Jamie Oliver, jeden z najbardziej popularnych kucharzy dzisiejszych czasów również przekonuje, że każdy może nauczyć się gotować. Wymyślił nawet specjalną metodę, którą my także polecamy.

Wybierz cztery dania z naszej strony, które chętnie być zjadł i naucz się je przyrządzać. Niech będą to różne potrawy - zupa, danie rybne lub mięsne, przygotowane na parze i deser. Przygotuj je kilka razy, eksperymentuj przy tym z przyprawami. Jeżeli będziesz mieć jakieś wątpliwości lub któryś z przepisów Ci nie wyjdzie, napisz do nas. Razem przejdziemy przez poszczególne kroki i znajdziemy przyczynę niepowodzenia.

Jeżeli wolisz książki kucharskie, mamy dla Ciebie dobrą radę - nie kupuj ich przez internet. Pójdź do księgarni i przejrzyj kilka z nich. Omijaj te z przepisami na egzotyczne potrawy, znalezienie odpowiednich składników może okazać się niemożliwe. Wybierz tę, która Cię zaciekawi opisami kulinarnych sztuczek, a do tego jej poziom trudności nie będzie zbyt wysoki.

Dlaczego nauczenie się na pamięć kilku przepisów to jeden z najlepszych sposobów na zostanie mistrzem kuchni? Po pierwsze przekonasz się, że gotowanie rzeczywiście jest proste i nie trzeba mieć do niego tęgiego umysłu. Po drugie, różne składniki będziesz automatycznie kojarzyć z odpowiednim przyrządzaniem - smażeniem, gotowaniem, przyprawianiem. Gdy następnym razem przyjdzie Ci się zmierzyć z podobnym przepisem, będziesz już znać podstawowe zasady.

Tak więc każdy może gotować i powinieneś to robić także Ty!

Tylko wtedy masz pełną kontrolę nad tym, co jesz. Możesz odżywiać się zdrowo i smacznie. Przy dobrej organizacji nie tylko wydasz mniej pieniędzy, ale też zaoszczędzisz trochę czasu.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane