Oszczędzamy czas w kuchni

Praktycznie wszyscy żyją dziś w ciągłym biegu, a każda wolna chwila ma olbrzymie znaczenie. Nawet fani gotowania nie mogą sobie pozwolić na wiele godzin w kuchni. Jak więc zyskać trochę czasu?

Wspólne przygotowywanie posiłków z rodziną lub samodzielne pichcenie, aby zaskoczyć znajomych jest naszym sposobem na mile spędzony dzień. Ale co, jeśli jesteś zapracowanym singlem i wracasz z pracy zmęczony, marząc o szybkim ciepłym posiłku? Jesteś zabieganym rodzicem, który woli pobawić się z maluchem niż spędzić godziny w kuchni? A może po prostu nie masz czasu na gotowanie? Zastosuj kilka prostych trików, które pomogą Ci zyskać po kilka minut przy każdej z czynności. Zaoszczędzone minuty szybko zmienią się w godzinę wolnego czasu dla Ciebie.

Rada d'aucy: Kluczem do oszczędzania czasu i uniknięcia niepotrzebnego stresu jest planowanie. W wolnej chwili opracuj swój jadłospis na najbliższy tydzień, zastanów się jakie produkty będą Ci potrzebne. Podziel je na takie, które możesz kupić wcześniej np. mąka czy jajka oraz świeże, które najlepiej kupić chwilę przed przystąpieniem do gotowania. Jedna, dłuższa wyprawa na zakupy to ogromna oszczędność czasu, a jeśli jeździsz samochodem to także mniejsze koszty paliwa. Jeżeli stworzysz listy zakupów na każdy dzień, to Twoja wizyta w sklepie zajmie tylko chwilę.

Ciągły pośpiech powoduje, że nie masz też czasu na stanie w sklepowych kolejkach? Potrzebujesz produktów, które kupisz w dużej ilości i będą mogły dłużej poczekać w Twojej kuchni?

Rada d'aucy: Postaw na mrożonki! Wybierz cały zestaw warzyw lub owoców i zapakuj je do swojej zamrażarki. Przechowywane w odpowiedniej temperaturze mają długi termin przydatności. Nie musisz się więc obawiać o ich świeżość.

Dodatkowa oszczędność czasu? Warzywa i owoce mrożone d’aucy są już starannie oczyszczone i prawie gotowe do spożycia. Nie musisz ich samodzielnie czyścić, sortować ani kroić. Masz ochotę na pyszny koktajl z malinami? Po prostu wsyp je do blendera prosto z opakowania. Zabrakło czasu na pokrojenie sałatki? Wrzuć mieszankę Sałatka cesarska d’aucy do parowaru. Będzie gotowa zanim zdążysz nakryć do stołu. W pośpiechu stwierdzasz, że w ogóle nie masz pomysłu na dzisiejszy obiad? Wybierz warzywa do zapiekania d’aucy. Wystarczy przyrządzić je zgodnie z instrukcją na opakowaniu i voilà! Danie gotowe.

Sztućce, garnki i inne akcesoria kuchenne brudzą się podczas gotowania w nieprzeciętnych ilościach. Czasami niewiarygodne wydaje się, ile naczyń wykorzystaliśmy przygotowując posiłek tylko dla jednej osoby. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty - nie zaplanowaliśmy wcześniej, jakich przyborów będziemy potrzebować i w pośpiechu łapiemy np. zbyt mały nóż lub za dużą miskę. Zamieniamy je więc, tracąc przy tym czas na poszukiwania odpowiednich rzeczy.

Przygotowanie do gotowania powinno dotyczyć także wszystkich składników. Czasem w kluczowym momencie może się okazać, że w lodówce nie ma jajek. Bieg do sklepu i nerwowe poszukiwania produktów to kolejne stracone minuty.

Rada d'aucy: Zanim zaczniesz gotować, zastanów się, jakie składniki i akcesoria będą Ci potrzebne i wyjmij je na blat. Dzięki temu ubrudzisz najmniejszą liczbę naczyń.

Kolejna rada - brudne naczynia zmywaj od razu. Zaraz po gotowaniu łatwo jest je doprowadzić do porządku. Później nie spędzisz niepotrzebnie czasu na szorowaniu zaschniętych resztek.

Tradycyjne gotowanie wymaga mieszania i doglądania potrawy, w zasadzie nie pozwala na dłuższe opuszczenie kuchni. Dodatkowo przygotowując obiad często używamy garnka, patelni i innych naczyń pilnując każdego z nich.

Rada d'aucy: Spróbuj gotowania na parze. Na kilku poziomach parowaru zmieścisz ziemniaki, mięso i warzywa, czyli kompletne drugie danie. Wystarczy nastawić parowar na odpowiedni czas i… jest to czas dla Ciebie! Danie nie przypali się, ani nie wykipi. Jedyne co później musisz zrobić to nałożyć na talerz i delektować się smakiem. Dodatkowo to najzdrowszy sposób przygotowania dań, odpowiedni nawet dla malucha.

Brakuje Ci pomysłu na szybki obiad, a lodówka świeci pustkami? Masz ochotę na ciepły posiłek, ale zero chęci na jego długie przygotowywanie? Nie dopuszczaj więcej do takiej sytuacji!

Rada d'aucy: Skoro przyrządzasz właśnie swoje ulubione przysmaki, pomyśl o małych zapasach. Możesz przygotować większą porcję i tym sposobem mieć obiad od razu na kolejny dzień. Nie przepadasz za jedzeniem tego samego dwa dni z rzędu? Możesz zamrozić dania i odgrzać je, kiedy znowu będziesz mieć na nie ochotę. Mrożenie to znany od dawna sposób przechowywania żywności przez dłuższy czas.

Przyjrzyj się bacznie swoim codziennym czynnościom, które wykonujesz w kuchni. Na pewno dostrzeżesz kilka, które są typowymi złodziejami czasu. Możesz się ich pozbyć bez szkody dla smaku potraw, za to z wielką korzyścią dla Twoich chwil pełnych relaksu. Skorzystaj z naszych rad, a zyskany dodatkowy czas wolny przeznacz na swoje hobby lub spędź go z rodziną i przyjaciółmi.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane