ABC kupowania i przechowywania mrożonek

Co dziś na obiad? Aromatyczna zapiekanka czy lekkie risotto? Nie musisz być mistrzem gotowania, żeby bez problemu przygotować nawet tak pracochłonne dania. Wystarczy sięgnąć do sklepowej zamrażarki.

Szeroki wybór mrożonek powoduje, że każdy znajdzie produkt idealny dla siebie. Mrożenie jest idealnym sposobem przechowywania żywności. Ubytek witamin jest niewielki w porównaniu z innymi sposobami konserwowania żywności, owoce i warzywa nie tracą pięknego koloru i aromatu, a przygotowanie dania zajmuje tylko kilka minut.

Jednak aby cieszyć się tym, co w mrożonce najlepsze powinniśmy zapamiętać i stosować kilka zasad dotyczących zakupu, transportowania i przechowywania.

Zasady

1. Wybierajmy tylko produkty sprawdzonych firm. Da nam to gwarancję, że produkt został przygotowany z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i jakości.

2. Mrożonki najlepiej kupować w sklepach blisko domu. Dzięki temu skrócisz czas, w którym produkt jest poza zamrażarką. Jest to ważne nie tylko w lecie, gdy dookoła panują upały, ale także zimą. Wtedy również temperatura powietrza na dworze może być zbyt wysoka i żywność zacznie się rozmrażać.

3. Po produkty mrożone udajemy się na samym końcu robienia zakupów. Dzięki temu krócej będą przebywać poza zamrażarką.

4. Zwróć uwagę na opakowanie - torebka nie może być rozerwana. Sprawdź, czy warzywa i owoce nie są posklejane. Zbita struktura świadczy o tym, że produkt był źle przechowywany - został rozmrożony, a następnie ponownie zamrożony. Wyjątkiem są produkty mocno rozdrobnione, np. szpinak, które zamrożane są w porcjach.

5. W sklepach często dostępne są specjalne torby termiczne. Ułatwiają one transport i przede wszystkim utrzymują optymalną temperaturę mrożonek.

Pamiętaj!
Poza zamrażarką produkty mrożone mogą przebywać nie dłużej niż godzinę. Latem ten czas jest znacznie krótszy.

Przygotuj zamrażalnik

Mrożonki wymagają odpowiedniego traktowania także w domu. Zacznijmy od samego zamrażalnika. Należy go regularnie rozmrażać i oczyszczać. Dzięki temu sprzęt będzie sprawnie działać i utrzymywać odpowiednią, stałą temperaturę. Jest to bardzo ważne ponieważ dania mrożone mają swoje wymagania i nie powinny być przechowywane w temperaturze wyższej niż -18 stopni C.

Właściwie przechowuj

Przede wszystkim zwróć uwagę na zalecenia producenta żywności. Na opakowaniu znajdziesz informacje, w jakiej temperaturze przechowywać mrożonki. Wiesz już, jaką lubi twoje danie? Schowają je do odpowiedniej szuflady zamrażarki - zwróć uwagę na oznaczenia na nich umieszczone lub sprawdź w instrukcji obsługi (zamrażarka ma służyć do trzymania różnego rodzaju produktów więc temperatura na poszczególnych wysokościach może nieco się różnić).

Pamiętaj!
Nigdy nie zamrażaj już raz rozmrożonego produktu. Jest to niebezpieczne dla zdrowia ze względu na możliwy rozwój drobnoustrojów.

Żeby sprawdzić, czy mrożonka przypadkowo nie uległa rozmrożeniu po wyjęciu z zamrażarki sprawdź, jaką ma strukturę. Zbita świadczy o tym, że danie zamiast na talerzu powinno wylądować w koszu.

Gotuj! To proste

Mrożonki nie musisz wcześniej rozmrażać. Wystarczy wrzucić ją do wrzątku, na patelnię lub do parowaru. Kilka minut i gotowe! Jeśli jednak nie zamierzasz gotować warzyw, rozmrażaj je w lodówce, a nie poza chłodnią, gdzie nagła zmiana temperatury może spowodować szybki rozwój bakterii.

Owoce takie jak truskawki, przeznaczone do spożycia na surowo, opłucz zimną wodą i zasyp cukrem, który odizoluje je od powietrza. Do czasu, aż się całkowicie rozmrożą, powinny stać lodówce, na najniższej półce.

Dobre nawyki szybko wchodzą w krew. Stosowanie powyższych wskazówek w praktyce nie tylko usprawni wszelkie działania w kuchni, ale także będzie gwarancją smacznego i pełnego wartości odżywczych dania.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane