Funkcjonalność ponad wszystko

Męczysz się we własnej kuchni i marzysz o wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni? Poznaj zasadę trójkąta.

Spójrz na swoją kuchnię z nieco innej perspektywy. Wyobraź ją sobie jako trójkąt, a na jego bokach umieść trzy podstawowe funkcje: przechowywanie, gotowanie i mycie. W idealnej kuchni czynności z nimi związane powinny przebiegać kolejno, jedna po drugiej. Pomaga w tym odpowiednie ustawienie mebli i sprzętów kuchennych.

Jak to zrobić?
Oto zasady, które warto zapamiętać.

Zacznij od rozmieszczenia szafek. Te przeznaczone na produkty spożywcze umieść w sąsiedztwie lodówki, dzięki czemu podczas gotowania bez problemu sięgniesz po potrzebny produkt. Garnki najwygodniej trzymać w sąsiedztwie kuchenki, środki czystości w pobliżu zlewu, itp.

1. Lodówka

Powinna stać niedaleko wejścia i zlewu. Warto zadbać również o to, żeby w pobliżu znajdował się stół albo szafka, gdzie będziemy mogli wypakować zakupy, a także położyć produkty wyjęte z lodówki. Dzięki temu szybko schowamy żywność, a produkty wymagające wcześniejszego umycia bez problemu przeniesiemy do zlewu. Lodówka nie powinna być narażona na działanie promieni słonecznych.

2. Zlew i zmywarka

Nawet jeśli w domu mamy zmywarkę warto zainwestować w duży zlew. Przyda się zarówno podczas gotowania, jak i sprzątania. Zmywarkę podłączamy w pobliżu. Dzięki temu szybko i sprawnie ułożymy w niej brudne naczynia, które wcześniej znajdowały się w zlewie. Nie zachlapiemy też podłogi i innych powierzchni w sąsiedztwie.

3. Kuchenka gazowa

Nie powinna stać blisko okna ani w miejscu narażonym na przeciągi. Dzięki temu unikniemy przypadkowego zgaszenia ognia i ulatniającego się gazu. Takiego wymogu nie ma w przypadku kuchenki elektrycznej.

4. Piekarniki i mikrofalówki

Często popełnianym błędem jest ustawianie mikrofalówki na złej wysokości, przez co parzymy dłonie podczas wyjmowania z niej jedzenia. Dostęp do niej powinien być więc swobodny, nie powinna też być instalowana zbyt nisko lub za wysoko. Ta sama zasada dotyczy piekarników w zabudowie.

5. Ułożenie blatu kuchennego

Lodówka, zlew czy kuchenka powinny być oddzielone od siebie blatem kuchennym. Dzięki temu unikniesz pytania “gdzie ja mam to postawić?”. Na blacie trzymamy niezbędne w danej chwili naczynia a także produkty kulinarne, które później kroimy, miksujemy i gotujemy. Dlatego ta część powierzchni powinna znajdować się nabliżej kuchenki gazowej bądź elektrycznej. Kolejną część blatu najlepiej umieścić w sąsiedztwie zlewu, z myślą o brudnych naczyniach.

6. Gniazdka elektryczne

Warto również zwrócić uwagę na liczbę i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. W pobliżu blatu, który wykorzystujemy do przygotowywania żywności powinniśmy mieć do dyspozycji kilka gniazdek, do podłączania rzadziej używanych sprzętów kuchennych. Nie bez znaczenia jest również wysokość, na której są one instalowane. Powinniśmy bez problemu odłączać wszystkie urządzenia.

7. Chroń oczy

Oprócz górnej lampy zainstaluj oświetlenie punktowe, skierowane na miejsca pracy.


Nie bez powodu mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Kojarzy się nam z ciepłem i aromatem pyszności unoszącym się w powietrzu. Warto poświęcić chwilę i zadbać o to, by była miejscem wygodnym, przyjemnym i bezpiecznym dla każdego domownika.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane