Gotować i nie zwariować

Podczas niemal każdej czynności robimy bałagan. Istnieją jednak proste sposoby pozwalające zapanować nad chaosem.

Jest to szczególnie ważne w kuchni, która jest specyficznym miejscem, wymagającym porządku nie tylko ze względów estetycznych czy praktycznych, ale również dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Grunt to odpowiednie przygotowanie

Zanim zaczniesz gotować, sprawdź, czy na pewno masz wszystkie niezbędne składniki. W trakcie kuchennego szaleństwa może okazać się, że właśnie skończyła się bazylia lub proszek do pieczenia, przez co cały wysiłek pójdzie w niwecz. Wcześniejsze przygotowanie i posortowanie składników da Ci zaś gwarancję, że o niczym nie zapomnisz. Przygotuj też niezbędne sprzęty kuchenne. Unikniesz dzięki temu gorączkowych poszukiwań misek czy garnków, a w konsekwencji sprawnie i w zaplanowanym czasie przygotujesz posiłek.

Niezwykle istotna jest też czystość kuchni. Wszystkie zbędne naczynia powinny być schowane na swoje miejsce, a zlew, zmywarka i blaty puste. Dzięki temu późniejsze sprzątanie zajmie Ci tylko chwilę.

Działamy strategicznie

W pierwszej kolejności przygotowujemy rzeczy najbardziej praco- i czasochłonne. Gotowanie warto zacząć więc od zadania sobie dwóch pytań: 1. Jakie dokładnie czynności będę wykonywać? 2. Ile czasu będę potrzebować na każdą z nich? Już wiesz? To do dzieła!

Po pierwsze mięso

Z reguły najwięcej czasu zajmuje przygotowanie mięsa. Trzeba je odpowiednio wcześniej zamarynować, upiec, ugotować lub usmażyć, często z wielogodzinnym wyprzedzeniem. Jeżeli masz w zwyczaju mrożenie mięsa (np. wołowina dzięki temu staje się bardziej krucha), odpowiednio wcześniej musisz je także rozmrozić.

Ziemniaki kontra ryż

Kolejna rzecz na naszej liście to przygotowanie ziemniaków, kaszy, ryżu lub makaronu. Najbardziej praco- i czasochłonną czynnością jest tu przygotowanie ziemniaków, które musimy obrać, dokładnie wypłukać, ewentualnie pokroić na równe kawałki (w tym samym czasie możemy też zająć się innymi świeżymi warzywami). Tak przygotowane bulwy najlepiej zalać wrzącą wodą. Wtedy szybciej się ugotują i będą zdecydowanie smaczniejsze. Z kaszą, ryżem lub makaronem sprawa jest prostsza - wrzucamy je do wrzącej wody i gotujemy zgodnie z czasem podanym na opakowaniu.

Na końcu przyrządzamy sałaty, sosy, przystawki i inne dania, które nie powinny długo stać przed podaniem. Następnie nakrywamy do stołu, wykładamy poszczególne elementy potrawy na talerze i opuszczamy kuchnię.

Kto dziś sprząta?

Pyszny obiad zjedzony. Przed nami sprzątanie. Co zrobić, by w tym momencie nie utknąć w kuchni na kilka godzin? Tu też podstawą jest dobra organizacja. Większość prac porządkowych możemy wykonać już podczas przygotowywania potraw, np. gdy ryż czy ziemniaki się gotują, Ty możesz zająć się zmywaniem. Czasu powinno wystarczyć również na przetarcie blatów.

Dobra organizacja pracy w kuchni pozwoli cieszyć się smakiem dań i nie myśleć o tym, że po tym wszystkim trzeba jeszcze posprzatać. Mniej czasu poświęconego na sprzątanie, to więcej czasu dla siebie.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane