Owocowa słodycz

Nagła ochota na coś słodkiego zdarza się każdemu z nas. Często sięgamy wtedy po słodkie i niezdrowe czekoladowe batony. A gdyby tak zamienić je na słodycz prosto z owoców?

Warto pamiętać, że słodki smak czekolady oraz owoców pochodzi z zawartych w nich cukrów. Jednak nie jest to dokładnie taki sam cukier w obu przypadkach. Różni się właściwościami chemicznymi oraz wpływem, jaki wywiera na nasz organizm. Dlaczego słodkie przekąski warto zastąpić owocami?

Owocowe plusy

Owoce, w porównaniu do słodyczy, mają kilka naprawdę ważnych cech, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Po pierwsze mają wysoką zawartość wody, która jest nam niezbędna do funkcjonowania. Dzięki temu, poza zaspokojeniem chęci na słodkości, owoce dobrze gaszą pragnienie.

Po drugie mają mniej kalorii w przeliczeniu na jeden gram, niż jakiekolwiek słodycze ze sklepowej półki. Owoce zawierają cukry proste, które są łatwiej trawione przez organizm, niż złożone cukry zawarte w czekoladzie. Jednak warto pamiętać, że nadal jest to spora dawka kalorii dostarczona do naszego organizmu. Jeśli zależy nam na dbaniu o szczupłą sylwetkę, warto wybrać owoce z duża zawartością wody i niskim indeksie glikemicznym. Idealne będą arbuzy, maliny, truskawki, czerwone i czarne porzeczki.

Poza słodkim, pysznym smakiem owoce posiadają mnóstwo witamin i składników odżywczych. Przykładowo szklanka truskawek zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Dzięki temu budujemy naszą odporność na chłodniejsze dni. Poza tym owoce zawierają także witaminy z grupy B oraz A, K i E.

 

 

Najmniej lubiany przez nasz organizm jest cukier rafinowany, którego nadmiaru powinniśmy szczególnie unikać. Nie niesie za sobą wartości odżywczych, ale potężną dawkę kalorii.

Diabeł tkwi w szczegółach

Jeśli należymy do osób, które skrupulatnie planują spożywane kalorie i składniki odżywcze w swojej diecie, powinniśmy zwrócić uwagę na jeden ważny fakt. Cukier nie znajduje się tylko w owocach i cukierkach, ale także w innych produktach spożywczych, takich jak ketchup, gotowe sosy do ryżu i makaronu albo chleb. Dlatego powinniśmy dobrać odpowiednią porcję słodkich smakołyków, dopasowaną do ilości cukrów, spożytych w innych posiłkach.

Drugą sprawą, którą warto podkreślić jest to, że owoce nie powinny być jedzone w nieograniczonych ilościach. Mimo, że mniej niż czekolada, to owoce jednak posiadają sporo kalorii, więc nie powinny być serwowane jako stała przekąska. Na mały głód świetnie sprawdzają się także warzywa. Naszymi pomysłami na chrupiące przysmaki pełne zdrowia i witamin podzieliliśmy się z Wami w artykule.

Odrobina słodyczy to dobry pomysł na umilenie sobie dnia. Jeśli jako słodką przekąskę wybierzemy owoce, zyskamy dodatkowe korzyści w postaci zastrzyku witamin i składników mineralnych.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane