Skala zdrowia

Piękno, zdrowie, siła? To wszystko możemy osiągnąć dzięki diecie opartej na warzywach i owocach, które pomogą nam pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu.

Zamiast liczyć kalorie, lepiej liczyć punkty ORAC, które określają moc warzyw i owoców w walce ze szkodliwymi substancjami.
ORAC to skrót od pierwszych liter angielskich słów: Oxygen Radical Absorbance Capacity, i oznacza zdolność łączenia wolnych rodników.

Przeciwutleniacze to związki nadające barwę owocom i warzywom, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem agresywnych wolnych rodników. Badania pokazują, że tęcza owoców i warzyw może odgrywać istotną rolę w profilaktyce chorób biorących się z produkowania w organizmie wolnych rodników.

Dieta uboga w warzywa i owoce zapewnia ledwie 3000 punktów ORAC. 30000 punktów uzyskasz gdy zjesz 0,5-075 kg owoców i warzyw. Dużo? Według dietetyk Keri Glassman wystarczy 200 g do posiłku, aby schudnąć i mieć dużo energii.

Poniżej znajduje się lista 13 najzdrowszych pokarmów, które mają wysoki poziom przeciwutleniaczy i mało kalorii. Ich obecność w codziennej diecie to prosty sposób na dostarczenie dużej ilości cennych punktów ORAC.

1. Karczochy - są wysoko na skali z 7900 punktami.

2. Sok z cytryny - wystarczą 3 łyżki i już masz 3200 punktów ORAC.

3. Pół grejpfruta - (czerwone i różowe odmiany) zawiera likopen, silny przeciwutleniacz, dodaje 1900 punktów ORAC do diety.

4. Figi są doskonałym sposobem, aby spowolnić starzenie się organizmu. Dwa małe owoce to plus 2700 punktów ORAC.

5. Papryka czerwona - już pół szklanki uzupełni dietę o 600 punktów ORAC, dostarczy też duże ilości witaminy A, C i E.

6. Arbuz - pół szklanki pokrojonego w kostkę arbuza doda 200 punktów ORAC i mnóstwo likopenu.

7. Nasiona strączkowe zawierają składniki odżywcze, takie jak saponiny, które są pomocne w zapobieganiu raka. Pół szklanki fasoli zawiera aż 7800 punktów ORAC.

8. Śliwki z ciemną skórką są bogate w witaminę K i bor. Zaledwie 3 śliwki zawierają 1900 punktów ORAC.

9. Wiśnie zawierają antocyjany, które są silnymi przeciwutleniaczami. Znane są z „roztapiania” tłuszczu na brzuchu, obniżania poziomu cukru i cholesterolu we krwi. W szklance wiśni kryje się 3500 punktów ORAC.

10. Ciemna czekolada zawiera korzystne dla serca flawonoidy. Kostka gorzkiej czekolady zapewnia do 5900 punktów ORAC.

11. Borówki działają przeciwzapalnie i korzystnie wpływają na pracę mózgu. Jedna szklanka może dostarczyć 9700 punktów ORAC.

12. Cynamon- dodanie zaledwie łyżeczki cynamonu w proszku do potrawy może dostarczyć aż 7000 punktów ORAC.

13.Śliwki z jasną skórką działają jak leki przeciwdepresyjne, a dodanie jednej śliwki do diety to nawet 4100 punktów ORAC.


Iza Czajka

fizjolog żywienia, ekspert w dziedzinie dietetyki i fitnessu, autorka książek "Fitness w wielkim mieście" i "Dieta w wielkim mieście".

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane