Zagraj emocjami na talerzu

Kocha, lubi, szanuje? A może się złości? Umiejętne połączenie kolorów na talerzu to nie tylko uczta dla oczu. Każde danie może wyrazić więcej niż 1000 słów.

Wygląd potrawy jest bardzo silnym bodźcem - pobudza zmysły smaku i powonienia, uruchamiając tym samym procesy trawienia. Spróbuj zjeść coś w ciemnościach lub z zawiązanymi oczami. Nie wiedząc, co wkładasz do ust bardzo długo musisz żuć i gryźć, aby odkryć, co jesz i jak ci smakuje.

Dzieje się tak dlatego, że jemy także oczami. W sklepie instynktownie wybieramy te owce i warzywa, które mają najintensywaniejszy kolor. Poszczególnym barwom przypisuje się różne dobroczynne właściwości. Warto je poznać, aby każdy posiłek zmienił się w cudowne przeżycie.

W jesiennym jadłospisie królują pomarańcz i czerwień- najsilniej pobudzające apetyt i wzajemne pragnienia partnerów. Te namiętności równoważą zielone warzywa. Podaj je na pastelowym talerzu, który podkreśli kolory dania. Baw się kolorami i wykorzystuj je do swoich potrzeb.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak szukać sprzymierzeńców w kuchni.

Czerwony – roznamiętnia

Zastanawiałeś się, dlaczego w sklepie bardzo łatwo jest znaleźć pomidory, a ręka zawsze sięgnie po jabłko z rumieńcem? Czerwień przyciąga wzrok, zatem warzywa i owoce w tym kolorze są momentalnie zauważane i zjadane. Kolor czerwony jest związany z silnymi emocjami. Wzmaga apetyt, wprowadza uczucie bliskości i pasji. Może zwiększyć częstość oddechów, a nawet ciśnienie krwi. Owoce takie jak truskawka czy malina są również niezwykle zdrowe ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów.

Żółty - apetyt na życie

Wiele lokali stosuje prosty trick. Wykorzystują żółty kolor podczas urządzania wnętrza lub do dekoracji ponieważ chcą, abyś poczuł się szczęśliwy i miał ogromny apetyt na jedzenie! Żółty wzmaga apetyt, a potrawy przygotowane z użyciem składników w tym kolorze uspokajają i poprawiają nastrój.

Zieleń - rozsądek i zdrowie

Jedzenie w kolorze zielonym uważane jest za najzdrowsze. Ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn, pomaga troszczyć się o układ nerwowy. Jest to zasługą wysokiej zawartości kwasu foliowego oraz magnezu i potasu, czyli składników najsilniej oddziałujących na samopoczucie. Chronią nas także przed chorobami i oczyszczają z toksycznych odpadów. Najzdrowsze z zielonych są groszek, zielona fasolka, szpinak, brukselka i brokuł.

Pomarańczowy - falujące emocje

Gdy myślimy o kolorze pomarańczowym pierwszym skojarzeniem jest soczysta, dojrzewająca w słońcu pomarańcza. Kolor, zupełnie jak owoc który zawdzięcza mu nazwę, niesie ze sobą wiele skrajnych emocji. Potrafi być optymistyczny i ciepły- symbolizując młodość i radość, sprzyja pozytywnemu myśleniu. Z drugiej strony wyraża gwałtowne emocje, gniew i skrajność. Jeśli jesteś głodny silnych emocji, najlepiej siegnij po dynię, marchewkę, żółtą paprykę i cukinię, które są bogate w beta karoten.

Niebieski - wygaszacz apetytu i emocji

Badania wykazały, że kolor niebieski tłumi apetyt. Uczestnicy jednego z eksperymentów, poproszeni o ocenę atrakcyjności i smakowitości posiłków o różnych barwach, zdecydowanie za najmniej smaczne i „nienaturalne” uznali produkty o zabarwieniu niebieskim. Dzieje się tak, ponieważ ten kolor kojarzony jest podświadomie z trucizną. Barwnik niebieski znajdziemy głównie w owocach: winogronach, aronii, dzikim bzie, borówkach, czarnych porzeczkach czy żurawinie. Jest to bardzo skoncentrowana grupa związków antocyjanin, nieznacznie różniąca się w budowie chemicznej w zależności od gatunku owocu. Co ciekawe, opóźnia efekty starzenia, uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiegając przenoszeniu infekcji.

Biały - lekki i pożywny

Biel kojarzy nam się z czystością, łagodnością. Kolor ten daje uczucie orzeźwienia, lekkości, ale i chłodu. Warzyw w kolorze białym jest dużo: por, cebula, fasolka, rzodkiew, pasternak. Wbrew temu co widać, mają mnóstwo beta karotenu, najsilniejszego przeciwutleniacza. Należy zwracać uwagę na to, z czym je komponować. Dobrze jeśli jest to twarożek czy jogurt, a nie ser żółty, majonez czy biała bułka. Dania z warzyw i nabiału zawierają dużo białka. Dając wrażenie lekkości, ładują nasze akumulatory energią.

Mimo ogromnej wiedzy naukowców, która pozwala na loty w kosmos, działanie zmysłów przy wyborze dań ciągle pozostaje tajemnicą. Są produkty, które pomimo barwy, która powinna zniechęcać do spożycia, wywołują u nas przyjazne emocje. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych przyzwyczajeń, skojarzeń, upodobań. Nie należy też traktować wpływu barw na wrażenia smakowe śmiertelnie poważnie. Artykuł ma być jedynie wskazówką i inspiracją do przygotowania "emocjonalnych" potraw i dań.


Iza Czajka

fizjolog żywienia, ekspert w dziedzinie dietetyki i fitnessu, autorka książek "Fitness w wielkim mieście" i "Dieta w wielkim mieście".

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane