Podróże z d’aucy: Ale Meksyk!

Tortilla, burrito i guacamole to dopiero początek. Kuchnia meksykańska to nieskończone możliwości nietypowych połączeń. Jej potrawy są idealną propozycją dla wielbicieli intensywnych przypraw i kolorów na talerzu.

Meksyk to kraj wyjątkowych, słonecznych smaków i uśmiechu.

Taka jest także meksykańska kuchnia. To pyszne, dojrzewające w słońcu warzywa, naturalne przyprawy ale przede wszystkim radość z gotowania i jedzenia.

Meksykańskie zamieszanie

Kuchnia w tym państwie kształtowała się przez lata. Jej różnorodność wywodzi się z mieszanki kultur, obyczajów i języków. Podwaliny stworzyła rdzenna ludność indiańska Azteków i Majów. Tradycja nie oparła się jednak nowemu, czyli kuchni hiszpańskiej przywiezionej do Ameryki przez Europejczyków.

Hiszpańscy konkwistadorzy, poza wojennymi nastrojami, sprowadzili do Meksyku także nabiał, mięso kurcząt, cebulę i czosnek.
Zagościły one na stałe w aromatycznych potrawach i pachnących sosach. Jak przystało na kuchnię wielkiego i różnorodnego kraju posiada również wiele odmian regionalnych. Jej wyjątkowość doceniło UNESCO wpisując kuchnię meksykańską na listę niematerialnego światowego dziedzictwa kulturowego.

Przez Meksyk z północy na południe

Kukurydza, fasola, papryka chilli i pomidory to warzywa, bez których nie istnieje tradycyjna kuchnia meksykańska. Jednak podczas podróży przez kraj można zauważyć różnice w komponowaniu smaków i doborze składników. W rejonie nadmorskim, gdzie panuje cieplejszy klimat, dominują dania z ryb i owoców morza. Wybrzeże słynie z ceviche - ryby marynowanej w cytrynie z cebulą, pomidorami, ziołami, papryką chilli i solą. Chłodniejsza Północ to dania proste, często jednogarnkowe, oparte głównie na mięsie wołowym. Centralna część łączy w sobie cechy kuchni z Północy i Południa, jest bardzo bogata w warzywa i owoce. Podróżując przez kraj spróbujemy prawdziwej kuchni meksykańskiej, której raczej nie odnajdziemy w amerykańskich czy europejskich restauracjach. Cytując światowej sławy eksperta w dziedzinie kuchni meksykańskiej Dianę Kennedy "kuchnia meksykańska nie podróżuje".

Kukurydza i fasola to podstawa

Kuchnia meksykańska zmieniała się na przestrzeni wieków, ale nadal pozostaje pod silnym wpływem pradawnych tradycji i wierzeń. Według Majów mitologiczni bogowie ulepili pierwszych ludzi z ciasta kukurydzianego. Rdzenni Meksykanie wierzą więc w życiodajne właściwości tego warzywa, a podstawą wielu potraw jest tzw. masa, czyli mączka otrzymana z przemiału ziaren kukurydzy. Tradycyjnie Indianie meksykańscy moczyli ją w ługu wypłukanym z popiołu drzewnego. Dzięki takiej obróbce kukurydza pozwala przyswoić więcej wartości odżywczych.

Kukurydza ma tu wiernego towarzysza - fasolę. W Meksyku występuje ponad 20 jej odmian i również jest bardzo ważnym składnikiem prawie każdego posiłku w tym kraju. Nie bez powodu Amerykanie mieszkający w stanie Teksas żartują sobie, że Meksykanie nie grillują ponieważ fasola przelatuje przez ruszt. Wiele tradycyjnych potraw opierało się na niej, jako głównym składniku. Współcześnie traktowana jest także jako dodatek do dań mięsnych.

Dodatki mają znaczenie

Salsa to nie tylko gorący taniec, ale bardzo ważny dodatek w kuchni meksykańskiej. Jest podawana do przystawek i dań głównych. Z definicji to drobno posiekane warzywa lub owoce z dodatkiem aromatycznych przypraw. W zasadzie nie ma reguł dotyczących tworzenia przysmaku, to kwestia wyobraźni i połączenia ulubionych składników.

W Meksyku występują różne odmiany tego przysmaku - dzika salsa z tabasco i majonezem podawana z ziemniakami patatas bravas czy zielona salsa (salsa verde) z tzw. „"małych pomidorów" czyli gotowanych owoców miechunki. Finalny smak w dużej mierze zależy od dobranych przypraw, a przede wszystkim ich ilości. Meksykanie uwielbiają pikantne salsy z dodatkiem dużej ilości chilli. Dlatego, jeżeli wybierzecie się kiedyś to tego państwa, kulinarne poszukiwania radzimy zacząć od łagodnej wersji "sin chile", czyli bez chilli. Tym sposobem będziecie mogli ją doprawić według własnych upodobań.

W Polsce natomiast najczęściej spotykana jest salsa cruda, czyli mieszanka surowych pomidorów, cebuli, papryki doprawiona chilli, czosnkiem czy kolendrą. Z reguły są to składniki surowe, ale istnieje również wersja z gotowanych pomidorów - salsa roja czyli czerwona.

Nie wszyscy wiedzą, że popularne na całym świecie guacamole to też salsa.

Podstawą tradycyjnego meksykańskiego przysmaku są avocado, limonka i sól. Wariacje natomiast wzbogacane są o pomidory, kolendrę, papryczkę chilli, cebulę, czosnek i ulubione przyprawy.

Charakterystyczny jest także mole poblano – gęsty sos z ponad trzydziestoma składnikami, między innymi zmielonymi ziarnami kakao. Jego zadaniem jest podkreślenia smaku dań mięsnych.

W gorącym Meksyku zjemy gorące zupy

Zupy meksykańskie są bardzo pożywne i sycące, a ich siłą jest prostota. Dzięki świeżym warzywom i wyrazistym przyprawom mają naprawdę wyjątkowy smak. Bardzo popularną jest zupa z kukurydzy, która doprawiona chilli i imbirem rozgrzeje każdego. Pikantna zupa z kiełbasą chorizo to wyzwanie dla jedzącego – naprawdę powinien lubić ostre smaki. Bardzo charakterystyczna dla tego kraju jest zupa aztecka, skomponowana z pomidorów, awokado, papryczek chilli oraz tortilli.

Meksykańskie "naleśniki"

Kiedy myślimy o Meksyku, słowo tortilla przychodzi do głowy automatycznie i jest to bardzo słuszne skojarzenie. To z niej powstaje wiele różnych smakołyków. Tradycyjna meksykańska tortilla z czasów Azteków jest przygotowywana z kukurydzy. Natomiast północna część kraju, czerpiąc z kuchni amerykańskiej, stworzyła też wersję pszenną. Smaży się je na comalu, specjalnym glinianym naczyniu o kształcie patelni. Ale swoje zadanie równie dobrze spełni współczesna, duża patelnia lub piekarnik. Większość dań z tortillą podaje się z tradycyjnym guacamole, salsą i kwaśną śmietaną.

Od dodanych do tortilli składników oraz sposobu zawinięcia zależy, jakie danie pojawi się na naszym stole. Dla wielbicieli żółtego sera idealna będzie quesadilla. Pomiędzy dwie tortille dodaje się dużo żółtego sera, który łatwo się topi. Pozostałe składniki to wołowina lub kurczak, oliwki, pokrojona papryka, cebula, pomidory. Ostrego smaku dodają papryczki jalapeños oraz pikantna kiełbasa chorizo.

Nawet największy głód zaspokoi meksykańskie burrito wywodzące się z Tex-Mex. To połączenie tradycyjnej kuchni meksykańskiej i wpływów amerykańskiego stanu Teksas. Mówiąc o współczesnych daniach meksykańskiej trudno pominąć specjały, które powstały z tej oryginalnej mieszanki kultur. Tortilla tym razem jest pszenna, zawinięta wokół farszu, który w oryginalnej wersji zawiera fasolę, ryż oraz mięso. Amerykanie wzbogacają swoje burrito warzywami, salsą i innymi dodatkami. Natomiast wersja podsmażona na oleju lub maśle to chimichanga.

Jednym z najbardziej znanych dań ulicznych są tacos – małe kukurydziane tortille wypełnione mięsem i salsami. Natomiast sztandarowym daniem meksykańskim najczęściej spotykanym w polskich restauracjach są fajitas. Głównym elementem gorącej potrawy jest papryka, pokrojona w długie paseczki. Tradycyjnie zawiera także mięso, sporo cebuli i aromatyczne przyprawy. Ale współcześnie, głównie w Ameryce i Europie, można spotkać także wersje wegetariańskie, gdzie wołowina została zastąpiona tofu. Połączenie czerwonych i żółtych pasków papryki oraz innych składników pokrojonych w ten sam sposób, ma imitować płomienie. Podawana jest na gorącym półmisku, gotowa do położenia na ciepła tortillę.

Słodkie grzeszki

Podanie owoców z solą, chilli i sokiem z limonki nie każdemu wpadłoby do głowy. To jeden z ulubionych meksykańskich deserów. Owoce w różnych formach są podawane jako deser oraz przekąski. Natomiast meksykańskie maluchy uwielbiają churros, słodkie cynamonowe ciastko smażone w głębokim tłuszczu. Przysmak posypany ekstremalną ilością cukru można kupić na każdym rogu, zwykle jeszcze ciepły. Mimo iż wyjątkowo słodki, niektórzy smakosze jadają go również z dodatkiem rozpuszczonej czekolady.

Każdy kto był w Meksyku musiał spróbować atole - napoju przygotowanego na bazie mąki kukurydzianej, wody, cukru trzcinowego, wanilii, cynamonu, czasem z dodatkiem czekolady albo owoców. Na całym świecie wielką popularnością cieszy się także przysmak dla dorosłych - tequila czyli wysokoprocentowy napój alkoholowy na bazie sfermentowanego soku z agawy niebieskiej. Dla miłośników kolorowych koktajli mieszanka tequlii, likieru pomarańczowego triple sec z dodatkiem soku z limonki lub cytryny będzie idealnym drinkiem na lato. Jest to oryginalna margarita, podawana w kieliszkach z brzegami zanurzonymi w soli i plasterkiem limonki dla ozdoby. Piwoszom na pewno przypadną do gustu meksykańskie piwa, którym także towarzyszy ćwiartką limonki. Zdecydowanie jest to ulubiony dodatek do wszystkich alkoholi w Meksyku.

Kuchnia meksykańska to temat na długą i opasłą księgę.
Jej różnorodność jest naprawdę zadziwiająca i kryje w sobie wiele niespodzianek. To o wiele więcej smaków niż dotarło do nas przez ocean. Warto poszukać nowych wrażeń w dalekim Meksyku. Można to oczywiście zrobić bez konieczności ruszania się znad Wisły. Wystarczy zaprosić rodzinę, znajomych i zorganizować dzień kuchni meksykańskiej przy dźwiękach mariachi we własnym domu. Zwykła kolacja zamieni się w prawdziwą latynoamerykańską fiestę.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane