Z garnka, z pary czy z piekarnika

Warzywa niejedno mają oblicze. Gotowane na parze są niezwykle aromatyczne, przygotowane w garnku chłoną smak przypraw, smażone są kruche i chrupiące. Pytanie brzmi, które wybrać?

Idealny posiłek to taki, który nie tylko rozpieści podniebienie, ale także dostarczy odpowiednią ilość składników odżywczych, witamin oraz mikro- i makroelementów.
Znaczenie mają tu nie tylko poszczególne składniki, z których przygotowujemy potrawę. Ważne jest także to, w jaki sposób je potraktujemy. Szczególnie dotyczy to warzyw, które nieodpowiednio przyrządzone mogą stracić swoje największe atuty zdrowotne - witaminy! Najdelikatniejsze są witamina C i kwas foliowy - znikają najszybciej podczas przygotowywania potraw.

Gotowanie w garnku, na parze lub zapiekanie w piekarniku to tylko niektóre z możliwości. Warto wiedzieć, czym się od siebie różnią i dobrać je do potrzeb oraz upodobań. Dzięki temu na naszych stołach zagoszczą nie tylko pyszne, ale także wartościowe posiłki.

Z garnka

Gotowanie jest zdecydowanie zdrowsze od smażenia. O tym wiedzą praktycznie wszyscy. Powód jest prosty - nie musimy używać tłuszczu. Jednak aby włączyć wspomaganie składników odżywczych zawartych w warzywach warto zadbać o kilka detali. Po pierwsze warzywa powinny być gotowane w możliwie najmniejszej ilości wody, ponieważ składniki, na których nam zależy są wypłukiwane właśnie do niej. Także powstały podczas gotowania bulion warto wykorzystać później do stworzenia pysznej zupy.

Nie gotujmy warzyw dłużej niż tego wymagają!Powód jest prosty - cześć witamin rozpuszcza się w wysokich temperaturach. Niestety większość Polaków rozgotowuje warzywa przez co na talerze trafiają niezbyt apetycznie wyglądające, miękkie i ubogie w wartości odżywcze brokuły czy fasolki. Idealnie przyrządzone warzywa są natomiast chrupiące i soczyste.

Dobrze jest gotować duże kawałki warzyw, dzięki czemu powierzchnia, przez którą wypłukują się mikroelementy jest mniejsza. Optymalnie pokrojone są warzywa w mrożonkach. Dodatkową ich zaletą jest proces blanszowania, któremu zostają poddane zanim trafią do naszej kuchni. Dzięki blanszowaniu produkty nie tracą tak wielu witamin podczas finalnego przygotowania posiłku. Poza tym zachowują swoją strukturę i smakowicie wyglądają na talerzu.


W przypadku świeżych warzyw w miarę możliwości powinny być gotowane ze skórką, ponieważ właśnie tuż pod jej powierzchnią kryją się najbardziej wartościowe witaminy oraz składniki mineralne. Bardzo dobrym przykładem będą popularne w naszym kraju ziemniaki w mundurkach.

Idealnie byłoby zaplanować dokładnie taką ilość warzyw, jaką zjemy podczas jednego posiłku. Późniejsze ich podgrzewanie to kolejna strata wartości odżywczych, któremu powinniśmy zdecydowanie zapobiegać.

Z pary

Gotowanie na parze jest popularne i modne. Wiele osób posiada specjalne sitka przystosowane do tego rodzaju gotowania lub kilkupoziomowe parowary. To bardzo dobry trend, ponieważ przygotowanie produktów w ten sposób jest najzdrowszym sposobem przetwarzania żywności.

Pierwszą zaletą jest fakt, że nie potrzebujemy żadnego tłuszczu do przygotowania posiłku. Po drugie praktycznie wszystkie wartości odżywcze są zachowane w warzywie, a nie rozpuszczone w wodzie. Na ewentualną stratę narażamy tylko składniki, które nie przepadają za wysoką temperaturą. Szacuje się, że warzywa przygotowane na parze tracą nawet o połowę mniej witamin, minerałów i składników odżywczych niż gotowane w wodzie.

Niepodważalną zaletą parowarów jest także możliwość przygotowania całego posiłku w jednym urządzeniu, w zasadzie bez konieczności spędzania czasu w kuchni. Potrawa “robi się” praktycznie sama, nie musimy mieszać czy przekładać na drugą stronę. Naparze ugotujemy prawie wszystko, zaczynając od wszelkiego rodzaju warzyw i mięs, poprzez dodatki, jak kasza czy ryż. Jest to także idealna metoda przygotowania ryb.

Parowar jest świetnym rozwiązaniem w przypadku delikatnych warzyw jak brokuły czy kalafior. Ich różyczki często rozpadają się podczas tradycyjnego gotowania. Przykład szybkiego i bardzo zdrowego obiadu przygotowanego na parze, to ryba przyrządzona w pergaminie lub rękawie z folii aluminiowej (dzięki temu będzie się dusić we własnym sosie) oraz ulubiony fit mix d’aucy stworzony z myślą o gotowaniu na parze.


Z piekarnika

Dla amatorów chrupiących skórek pieczenie w piekarniku jest nieodzowną formą przyrządzania przysmaków. Podobnie jak w przypadku gotowania w wodzie i na parze, największą zaletą pieczenia jest brak potrzeby dodawania tłuszczu.

Specjalnie dla fanów pieczenia producenci przyborów kuchennych przygotowali specjalne papiery, folie aluminiowe oraz plastikowe woreczki, których można używać podczas przygotowywania potraw w piekarniku. Dzięki nim dania są soczyste, aromatyczne, a sprzątanie nie zajmuje wiele czasu. Jednak ich największą zaletą jest skracanie czasu potrzebnego do przyrządzenia potrawy, dzięki czemu tracimy mniej wartości odżywczych, przy zachowaniu smaku i zapachu.


Jeśli chodzi o warzywa, nie wszystkie muszą być zapiekane pod przykryciem. Zwłaszcza nie będą tego potrzebować warzywa do zapiekania d’aucy, które można otulić kołderką pysznego sosu dodanego do opakowania. Szybka przekąska dla niespodziewanych gości? Na blachę wyłożoną pergaminem do pieczenia wysyp opakowanie brokułów d’aucy, skrop oliwą z oliwek, dopraw solą, pieprzem i posyp parmezanem. Zapiecz i podaj gościom od razu po wyjęciu z piekarnika.

Różnorodność diety to nie tylko rozmaitość posiłków, ale także różne sposoby ich przygotowania. Odpowiednie dobranie ich do naszych potrzeb i upodobań podniebienia spowoduje, że nasze posiłki będą nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe i wartościowe.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane