Energetyczny gryz

Ciągle budzisz się niewyspany, po południu padasz z nóg i bez przerwy brakuje ci energii? Możesz to zmienić, szybko i bez specjalnej kuracji witaminowej.

Najpopularniejsze wspomagacze to kawa, słodycze i napoje energetyczne. Takie pomysły podrzucą nam znajomi, gdy będziemy senni i zmęczeni. Jednak są to sposoby doraźne, krótkotrwałe i niezdrowe. Do walki ze zmęczeniem lepiej wykorzystać inną taktykę.

Tym, którzy zasypiają w oka mgnieniu i budzą się rześcy oraz pełni energii można pozazdrościć. Można także przyjrzeć się, jak wygląda ich dzień, zrobić dokładne notatki i wprowadzić je w życie. My właśnie tak zrobiliśmy i okazało się, że najważniejsze jest jedzenie. Najwięcej energii dodadzą nam warzywa, owoce, ryby, chude mięso i produkty pełnoziarniste. A teraz, jak to ugryźć?


Śniadanie – zastrzyk energii na cały dzień

O tym, że porządne śniadanie daje więcej energii niż litry kawy już pisaliśmy. Ale warto tę zasadę przypominać. Złożone węglowodany stopniowo uwalniają do krwiobiegu glukozę, czyli zapewniają ciągłą dawkę energii przez długi czas. Nasz bohater robi to tak:

  • Śniadanie je maksymalnie godzinę po przebudzeniu – wyrównuje dzięki temu poziom cukru i wspomaga przemianę materii.

  • Nie rezygnuje z kawy, ale zamiast rozpuszczalnej wybiera tę z ekspresu, która zawiera cenne dla organizmu antyoksydanty.

  • Drożdżówka nie jest jego ulubionym daniem. Chętniej wybiera musli z owocami i jogurtem naturalnym. Lubi też kanapki np. na pełnoziarnistym, ciemnym pieczywie z twarożkiem.


Przekąska potrzebna od zaraz

Gdy poczujesz, że zapas paliwa zgromadzony podczas śniadania właśnie się wyczerpuje, złap zdrową przekąskę:

  • Pierwszy kryzys energetyczny szybko zażegnasz koktajlem owocowym. Wybierz mrożone truskawki, maliny lub wiśnie d’aucy i zmiksuj z mlekiem lub jogurtem z dodatkiem miodu. Spróbuj przy tym policzyć, ile witamin znajduje się szklance. Są one niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu, a nie znajdziesz ich czekoladowym batonie.

  • A może warzywa? Zapanowała moda na zielone koktajle. Szpinak, pietruszka lub awokado polubią się z maślanką i kiwi. Połączenie nietypowe i pyszne.

  • Nie jesteś fanem koktajli? Mrożone warzywa d’aucy wrzuć do parowaru lub piekarnika i za chwilę masz gotową przekąskę do podjadania.


Czas na ekspresowe doładowanie

  • Kanapka to prosta sprawa – zabierz ją ze sobą do pracy lub szkoły i zjedz na lunch. Wybierz ciemne pieczywo lub grahamkę, dodaj tuńczyka lub chudą wędlinę.

  • Uzupełnij posiłek wybranymi warzywami: pomidor, ogórek lub papryka dodadzą koloru i smaku.


Pora obiadowa

Przecieracie oczy ze zdumienia, że w kalendarzu naszego bohatera znowu przyszedł czas na jedzenie? Otóż częste ale małe posiłki powodują, że nie zapadamy w popołudniowy letarg. Gdy jesz, twój mózg daje organizmowi sygnał, by zwolnił i zajął się trawieniem. Im porcja większa, tym więcej energii będziesz musiał wykrzesać na trawienie i mniej zostanie na inne zajęcia.

  • Poszukajmy alternatywy – makaron pełnoziarnisty z warzywami w pomidorach lub indyk z porcją ulubionych surówek. Dania nasycą tak samo, jak ciężkie potrawy z tłustym sosem. Jednak nie spowodują senności i zmęczenia.
  • Obiad przegryź kilkoma orzechami- są kaloryczne, ale to dobre kalorie. Mają witaminy, antyoksydanty i dużo magnezu. To jego brak w organizmie powoduje brak energii i zmęczenie.

Podwieczorek

  • Jabłko jest bardzo praktyczną przekąską, ponieważ jest bardzo wygodne do przenoszenia i zawsze można je mieć pod ręką. Sięgnij po nie, kiedy napadnie Cię mały popołudniowy głód.

  • Jeśli jesteś czekoladowym łasuchem możesz skusić się na kostkę czekolady. Wybierz gorzką, która zawiera bardzo dużo magnezu.

  • Podwieczorek warto uzupełnić zdrowym napojem. Idealnie sprawdzi się zielona herbata, którą można pić zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zawarta w niej teina poprawia koncentrację, zawiera antyoksydanty i świetnie wpływa na układ odpornościowy i przemianę materii.


  • Bardzo dobry wieczór

  • Kolacja powinna być lekkostrawna. Nie potrzebujesz już wielu kalorii, trudy dnia za nami.

  • O tej porze dnia unikaj owoców, wybierz za to warzywa gotowane na parze lub z patelni.

  • Ostatni posiłek zjedz około 3 godzin przed pójściem spać.

  • Wiesz już co i kiedy jeść, aby mieć więcej energii. Ale nie wiesz pewnie jeszcze, że to dzięki wszystkim witaminom z grupy B w pełni korzystasz z żywieniowego paliwa. Odgrywają one ważną rolę w przekształcaniu jedzenie w energię. Tak więc upewnij się, że codziennie dostarczasz organizmowi zalecaną ich ilość. Niedobory wyeliminujesz poprzez dietę bogatą w owoce, warzywa, pełne ziarna zbóż, mięsa i ryby.


    Dodatkowo podczas całego dnia: pij wodę. Twój organizm naprawdę będzie Ci wdzięczny. Odwodnienie to częsta przyczyna osłabienia i braku koncentracji. Dołącz do tego odpowiednią porcję snu i gotowe.

    Polecamy

    Wyszukiwanie zaawansowane