Owoce – jeszcze bardziej zdrowe

O tym, że owoce są zdrowe, wie każdy. Ale jak je zdrowo jeść – dietetycy mają na ten temat różne pomysły. Najczęściej zaleca się jedzenie owoców bez ograniczeń. Jedną z diet, która jest w opozycji do tego powszechnego poglądu, jest dieta rozdzielna.

Nazywana jest także dietą Haya a popularność zdobyła głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie nadwaga jest dla lekarzy i dietetyków poważnym wyzwaniem. Amerykański lekarz Howard Hay w wieku 40 lat ważył 102 kilogramy, ponadto miał wynikające z tego problemy zdrowotne z nerkami oraz sercem. Medycyna konwencjonalna nie radziła sobie z jego schorzeniami. Doktor Hay opracował więc własną dietę. Po przestrzeganiu jej przez trzy miesiące objawy chorób ustąpiły, a on trwale schudł 25 kg.

Na czym polega dieta rozdzielna?

Na odpowiednim łączeniu pokarmów. Amerykański lekarz podpatrzył, jak funkcjonuje świat natury a dokładniej, jak odżywiają się dzikie zwierzęta. Doszedł do wniosku, że wybierają one najprostszy sposób jedzenia – nie łączą ze sobą pokarmów. Ptaki w innych porach jedzą owady, w innym czasie nasiona. Stepowe konie skubią po jednym rodzaju roślin.

Hay, wychodząc z założenia, że natura się nie myli, oparł swoją dietę o następujące założenie - w pokarmach znajduje się 5 podstawowych substancji odżywczych: białko, tłuszcz, skrobia, cukier i kwasy. Zawsze jedna z tych substancji dominuje i w efekcie programuje również proces trawienia. W żołądku wytwarza się odpowiedni stopień kwasowości oraz wydzielają się potrzebne do prawidłowego trawienia enzymy. Jeśli w posiłku, przez niekorzystne zestawienie produktów, znajdzie się kilka różnych substancji dominujących, proces trawienia zostaje zaburzony. Część pożywienia nie jest odpowiednio trawiona i zaczyna fermentować lub gnić. W efekcie organizm nie funkcjonuje prawidłowo – możemy zacząć chorować i czuć dyskomfort z powodu zbędnych kilogramów.

Zasady łączenia w diecie Haya dotyczą także owoców. Amerykański lekarz opracował takie łączenie ich z innymi pokarmami, żeby były w jak najkorzystniejszy sposób trawione.

Oto kilka jego zaleceń:

- Owoce wraz z warzywami powinny stanowić podstawę codziennej diety.
- Owoców zasadniczo nie powinno się łączyć z żadnymi innymi produktami. Jedynie słodkie owoce można jeść z produktami skrobiowymi: kaszami i ryżem.
- Najlepiej nie spożywać owoców między posiłkami (wyjątek stanowią jabłka).
- Owoce najlepiej jeść na 20-30 minut przed posiłkiem.
- Nie powinno się łączyć słodkich i kwaśnych owoców, lepiej jeść je w różnych porach.
- Nie należy dodawać cukru do owoców.
- Późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną lepiej jeść więcej owoców mrożonych.
- Lepiej unikać owoców i warzyw wyhodowanych sztucznie z uwagi na dodawane do nich substancje chemiczne, zapobiegające szybkiemu psuciu się.

Howard Hay oraz zwolennicy jego diety twierdzą, że dzięki takiemu jedzeniu owoców ich właściwości prozdrowotne są w optymalny sposób wykorzystane przez organizm.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane