To jest modne!

Jeszcze niedawno panowało szaleństwo na dietę Montignaca. Później wiele osób przeszło na dietę pełną chilli wspomagającego przemianę materii. A co aktualnie jest kulinarnym krzykiem mody?

Gotowanie, tak jak inne dziedziny naszego życia, ulega różnego rodzaju modom, które przychodzą do nas z całego świata. Chwilowe szaleństwo na japońskie sushi, zastąpiła moda na hiszpańskie przekąski tapas. Zaraz potem popularne stały się indyjskie placuszki naan i zapiekaliśmy kalafiora z curry. Jeśli dieta odchudzająca, to często inspirowana aktualnym trendem wśród holywoodzkich gwiazd.

Ekologicznie znaczy modnie

Liczba zwolenników ekologicznego jedzenia ciągle rośnie. Pomimo, że produkty z etykietką „eko” często są droższe od tych “zwykłych”, nie przeszkadza to w szerzeniu się trendu na naturalność w naszej kuchni. W poszukiwaniu produktów prosto z pola czy ogródka udajemy się na targi, bazarki czy odwiedzamy rodzinę mieszkającą poza miastem. Nie masz czasu na taką wyprawę, a bardzo zależy Ci na zdrowych i pysznych warzywach? Skorzystaj z mrożonych produktów. Kalafior czy brokuły d’aucy pochodzą z czystych ekologicznie terenów, więc możesz jeść je bez żadnych obaw. Chcesz być „eko”? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając ekologiczne produkty i jak nie dać się złapać w pułapki zastawiane na nas przez producentów.

Gluten = wróg

Dieta bezglutenowa pojawiła się jako odpowiedź na rosnącą liczbę osób chorujących na nietolerancje pokarmowe. W tym przypadku chodzi o szczególny rodzaj białka, czyli gluten. Niestety jedynym ratunkiem dla osób, które mają alergię na gluten lub chorują na celiakię jest całkowite wyeliminowanie go ze swojej diety. Źródłem glutenu są pszenica, żyto, orkisz i jęczmień. Lekarze ostrzegają także przez owsem, ponieważ często zdarza się zanieczyszczenie innymi zbożami z racji produkcji mąki w tym samym młynie. W sklepach najbezpieczniej kupować produkty z etykietką przekreślonego kłosa, ponieważ są one nadzorowane przez odpowiednie organizacje.

Dlaczego dieta bezglutenowa pojawiła się tutaj jako nowy trend? Ponieważ została przez niektórych błędnie zinterpretowana jako dieta odchudzająca i zaczyna być coraz bardziej popularna. Trudno powiedzieć, skąd wzięło się takie przekonanie, szczególnie że zawartość kaloryczna produktów bezglutenowych w zasadzie nie różni się od zwykłych. Odradzamy naśladowanie tej mody, o ile stan Waszego zdrowie tego nie wymaga. Pamiętajmy, że o podjęciu takiej diety powinien zadecydować lekarz.

Kuchnia przyszłości

Czy słyszeliście już o kuchni molekularnej? To niesamowite połączenie kulinarnej sztuki dobierania smaku oraz wiedzy z dziedziny fizyki i chemii. Zielony groszek w postaci pianki, kurczak o smaku truskawek czy spaghetti przygotowane z wina? Brzmi równie nierealnie jak Twoja jutrzejsza wyprawa w kosmos? To wszystko jest już możliwe!

Celem kuchni molekularnej jest osiągniecie idealnego, czystego i udoskonalonego smaku potraw, przy jednoczesnym podaniu ich w niekonwencjonalny sposób. Wielu osobom kojarzy się ona z czymś niezdrowym i przesyconym chemią. Jednak zgodnie z ideą jest to tworzenie przysmaków właśnie od podstaw, z najprostszych pierwiastków. Czy więc przygotowanie arcydzieła kulinarnego z proszku i płynu w probówce jest możliwe? Dokładnie tak! Pamiętajmy, że gotowanie czy smażenie to także procesy chemiczne, a twórcy kuchni molekularnej świadomie wykorzystują naukę do stworzenia swoich dzieł. Jednym z najpopularniejszych jest kawior, który da się przyrządzić ze wszystkiego. Może mieć smak maliny, kalafiora czy marchewki. Czy właśnie takie jedzenie stanie się codziennością naszych wnuków? Na razie trend ma sporo przeciwników, ale podejrzewamy, że mało osób, mając okazję, zrezygnuje ze spróbowania nowości.

Wegetarianie i weganie

Moda na wyrzucenie mięsa z jadłospisu zatacza coraz szersze kręgi. Często pokazywana jest jako zdrowy sposób odżywiania i recepta na fantastyczną figurę. Bardziej radykalne podejście stosują weganie, którzy nie tylko nie jedzą mięsa, ale także wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Można by sądzić, że trudno znaleźć wiele przepisów dla zwolenników tych dwóch sposobów odżywiania się, tak aby ich dieta była bogata i różnorodna. Nic bardziej mylnego. Co raz więcej portali, blogów czy magazynów specjalizuje się w pomysłach na „bezmięsne” przysmaki. Powstało też całe mnóstwo restauracji i knajpek z jedzeniem, które udowadniają, że nawet burgera można przyrządzić bez wykorzystania mięsa.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym serwisie http://daucyinspiruje.pl/artykul/zdrowe-wege-zycie/

Nowe pomysły na to, jak udoskonalić sztukę kulinarną pojawiają się i znikają. Czasami jest to chwilowa moda na używanie określonego składnika, innym razem nowatorska koncepcja kuchni molekularnej. Ciekawe, które z opisanych utrzymają się dłużej lub nawet zostaną ponadczasową klasyką.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane