Kipi kasza

Kasze powinniśmy wpisać do naszego stałego menu. Mają praktycznie same zalety, ale nadal zbyt rzadko goszczą na naszych stołach. Dlaczego warto postawić na kasze?

Czym właściwie jest kasza?

Kasza to ziarna zbóż, które zostały oczyszczone z jego niejadalnych części. Proces obróbki nie pozbawia ich jednak tego, co najcenniejsze, czyli łusek i zarodków. To właśnie one zawierają najwięcej wartości odżywczych i sprawiają, że kasze są bardzo zdrowym oraz pożądanym przez nasz organizm pokarmem.

Najczęściej spotykane u nas kasze to: gryczana, jęczmienna, owsiana, jaglana i manna. Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się też inne odmiany, jak bulgur czy kuskus.

Kasza ma moc

Po pierwsze kasze są zdrowe i dostarczają wartości odżywczych, składników mineralnych i witamin, a przede wszystkim zawierają spore ilości błonnika. Im grubsza kasza, tym większa jego zawartość. Jeśli właśnie błonnika brakuje w naszej diecie, to powinniśmy uzupełnić ją o kaszę gryczaną lub pęczak.

Kasze pomagają uzupełnić braki magnezu, cynku, potasu i witamin z grupy B. Odpowiednio częste wpasowanie kaszy w jadłospis może poprawić naszą koncentrację, zniwelować problemy związane ze skurczami mięśni, a także wzmocnić nasze włosy i paznokcie.

Wielbicielom naturalnego jedzenia na pewno przypadnie do gustu fakt, że kasze nie zawierają w sobie polepszaczy smaku i substancji konserwujących. Jedyny proces, którym zostają poddane to oczyszczenie z niejadalnych fragmentów. Później trafiają wprost do naszej kuchni. Praktycznie nie zawierają sodu, więc mogą być spożywane nawet przez osoby z problemami sercowymi i nadciśnieniem tętniczym.

Kasze nie są wymagającym produktem, jeśli chodzi o przechowywanie ani gotowanie. Wystarczy przechowywać je w suchym miejscu, najlepiej w zamkniętym pudełku. Większość z nich wymaga około 20 minut gotowania, a niektóre wystarczy po prostu zalać wrzątkiem.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że kasze są stosunkowo tanim produktem, więc zastrzyk zdrowia i dobrej energii nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Praktycznie wszystkie kasze są bardzo sycące, więc dania z ich dodatkiem zadowolą nawet największych głodomorów.

A może jednak podmuchać w kaszę?

To dobry pomysł, jeśli akurat zdecydowaliśmy się przyrządzić ją na gorąco. Jednak kasze niosą za sobą tyle możliwości wykorzystania, że można z nich wyczarować dania na ciepło i na zimno. Świetnie współgrają z warzywami, będą pasować do wielu z naszych warzyw i mieszanek. Zobaczcie, jak sprytnie połączyliśmy warzywa świeże, mrożone i kaszę. Faszerowana papryka z brokułami i kaszą kuskus to dobra koncepcja na pełen kolorów jesienny obiad. Próbowaliście już naszych pomysłów na indyka w otrębach z warzywami albo pstrąga w pesto? Właśnie do takich dań możecie dodać ulubioną kaszę i ich nowa wersja gotowa.

Do kaszy gryczanej idealnie pasują wszelkie gulasze mięsne i warzywne, a jesienią stworzy ona parę doskonałą z sosami grzybowymi. Kasza jęczmienna to świetny dodatek do zup lub gołąbków. Kuskus i pęczak są wprost stworzone do wszystkich rodzajów sałatek. My polecamy pełną witamin i bardzo sycącą sałatkę na ciepło z warzywami i boczkiem.

Słodkie dodatki nie pasują do kaszy? Wystarczy odpowiednio je zestawić i gotowe. Na jesienne i zimowe dni przyda się nam ciepłe śniadanie. Kasza manna posypana prawdziwym kakao? A może kasza jaglana z owocami? Jest ona śniadaniem idealnym, ponieważ jest dziecinnie prosta w przygotowaniu, syci na długo i daje mnóstwo energii na cały aktywny dzień. Ugotuj ją na mleku z dodatkiem truskawek d’aucy.

Kaszę manną możesz wykorzystać do przygotowania zdrowego puddingu. Polej go gorącym sosem przygotowanym z malin d’aucy z odrobiną miodu. Prawda, że brzmi smacznie?

Nasz jadłospis zyska na jakości, jeśli kasze w różnej postaci zagoszczą w nim na stałe. Jest ich tyle rodzajów, że każdy znajdzie coś dla siebie i przygotuje danie, które zachwyci jego kubki smakowe. Jeśli lubicie kuchnię, smaczną, zdrową i różnorodną – kasze są dla Was stworzone.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane