W drodze po zdrowie

Trudno Ci zmienić nawyki żywieniowe? Brakuje Ci samozaparcia i systematyczności? Zacznij od małych kroków w kierunku zmiany. Tym sposobem droga do zdrowia będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Początki zwykle nie są łatwe, więc nie należy ich sobie dodatkowo utrudniać. Nawyki, które chcemy zmienić zwykle są z nami od dawna, dlatego trudno będzie je zmienić w ciągu jednego dnia. Zamiast metody szokowej, warto zastosować metodę małych kroków. Od czego zacząć?

Zdrowe śniadania na początek dnia

Postanów sobie, że codziennie będziesz jeść zdrowe śniadanie. Nie zmieniaj drastycznie pozostałych posiłków, ale śniadanie niech stanie się posiłkiem idealnym. Owsianka z truskawkami lub malinami nasyci Cię na długo, a dzięki mrożonym owocom d’aucy jest dostępna przez cały rok. Nie masz ochoty na słodki start dnia? Wybierz omlet z warzywami.

Kiedy już wyrobisz sobie nowy nawyk w postaci zdrowego i pożywnego śniadania, wybierz swój nowy cel. Może lekkie kolacje pełne warzyw? My polecamy dania na parze, jak dorsz w towarzystwie kolorowego fit-mixu.

Twoim grzechem głównym są niezdrowe przekąski? Niech one zostaną pierwszym celem do osiągnięcia. Nasza zielona fasolka na sposób grecki sprawdzi się doskonale jako przegryzka pomiędzy posiłkami.

Zmiany są dobre

Świetnym sposobem jest znalezienie zamienników niezdrowych produktów i ich zastąpienie. Zamiast radykalnie pozbywać się z diety niektórych produktów, warto je po prostu zamienić na ich lepszą wersję. Z czasem może uda się nam pozbyć ich ze swojego jadłospisu całkowicie, ale na początek zamiana białego pieczywa na ciemne, majonezu na jogurt naturalny lub słodkiego soku na wodę, będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Lubicie słodkie desery ociekające czekoladą i bitą śmietaną? A może zamienicie je na pyszny koktajl ze szpinaku, gruszek i kiwi? Jest słodki, także na pewno zaspokoi nawet wymagające podniebienia. Poza tym to naprawdę doskonały zastrzyk energii.

Poznaj nowe

Spraw, by zmiana nawyków była ekscytująca. Przecież to idealny moment, ab poznać nowe przepisy, spróbować nietypowych połączeń i nieznanych smaków. Może wcześniej nie wpadłeś na połączenie owoców morza i marchewki z groszkiem owoców morza i marchewki z groszkiem – to dobry moment, by je przetestować. Bardzo szybko okaże się, że zmiana nawyków jest łatwiejsza niż się wydawało, a Twój jadłospis zyska nie tylko na jakości, ale na różnorodności.

Kompromis jest ważny

Zastanów się, które z Twoich ulubionych produktów są jednocześnie zdrowe. To z tego zestawu postaraj się skomponować swoje menu. Pamiętaj, że jedzenie powinno być przyjemnością. Jeśli będziesz jeść swoje przysmaki, chwilowe słabości nie będą przydarzać się zbyt często, a zmiany nawyków żywieniowych okażą się naprawdę łatwe.

Jeśli już przytrafi się chwila słabości i czekoladowe uzależnienie weźmie górę, nie traktuj tego zbyt poważnie. Po prostu na kolację przygotuj lekką sałatkę i równowaga zostanie zachowana.

Wyplenienie długoletnich złych nawyków to naprawdę ciężka praca. Zaczynając od małych kroków mamy większe szanse na realizację naszych celów i wyrobienie w sobie systematyczności. Poza tym mamy okazję do częstego świętowania małych sukcesów. To idealny sposób na realizację noworocznych postanowień, które już wkrótce przed nami.

Polecamy

Wyszukiwanie zaawansowane